Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea navigării sunteți de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Află detalii aici. De acord

Programul teatrelor bucureştene în perioada 16 - 22 martie 2015

Teatrul Naţional Bucureşti: Sala Atelier - luni, 16 martie, ora 19.30 - "Indispensabilii", de Carl Sternheim, regia Alex Mihail; joi, 19 martie, ora 19.30 - "Tectonica sentimentelor", de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; vineri, 20 martie, ora 20.00 - "Nebun din dragoste", de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; sâmbătă, 21 martie, ora 20.00 - "Fata din curcubeu", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 22 martie, ora 11.00 - conferinţa "Cine mai are nevoie azi de liteatură?", susţinută de Alex Ştefănescu;

Sala Mică: luni, 16 martie, ora 20.00 - "Lazăr sau Vremea dintre valuri", de Mihail Gavril, regia Ştefan Ruxandra; vineri, 20 martie, ora 20.00 - "Piesă pentru frate şi soră", de Tenneessee Williams, regia Iris Spiridon; sâmbătă, 21 martie, ora 20.00 - "Dragoste în patru tablouri", de Lukas Barfuss, regia Elena Morar; duminică, 22 martie, ora 20.00 - "ActOrchestra", de creaţie colectivă, regia Horia Suru;

Sala Pictura: marţi, 17 martie, ora 19.30 - "Micul infern", de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 22 martie, ora 19.30 - "Micul infern", de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; miercuri, 18 martie, ora 20.00 - "Omul care a văzut moartea", de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; vineri, 20 martie, ora 20.00 - "Cinci femei de tranziţie", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 21 martie, ora 20.00 - "Allegro, ma non troppo", de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa;

Sala Studio: miercuri, 18 martie, ora 19.30 - "Furtuna", după William Shakespeare, regia Alexander Morfov; joi, 19 martie, ora 19.30 - "Furtuna", după William Shakespeare, regia Alexander Morfov; sâmbătă, 21 martie, ora 20.00 - "Molto, gran'impressione", de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; duminică, 22 martie, ora 19.30 - "Sinucigaşul", de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa;

The Media Hall: vineri, 20 martie, ora 20.00 - "Carte de vizită", regia Eugen Cristea;

Sala Media: sâmbătă, 21 martie, ora 20.00 - "20 de ani în Siberia", după Aniţa Nandriş-Cudla, regia Sorin Misirianţu; duminică, 22 martie,ora 11.00 - Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon: Sala Majestic - miercuri, 18 martie, ora 19.00 - "Natură moartă cu nepot obez", de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt; joi, 19 martie, ora 19.00 - "Şefele", de Werner Schwab, regia Sorin Militaru; vineri, 20 martie, ora 19.00 - "Un Tango Mas", direcţia de scenă Alexandru Dabija; sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 - "Casanova", după Memoriile lui J. Casanova de Seingalt, scrise de el însuşi, regia Dragoş Golgoţiu; duminică, 22 martie, ora 11.00 - "Copilăria lui Chopin", regia Monica Ciută; duminică, 22 martie, ora 19.00 - "Un tramvai numit dorinţă", de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu;

Sala Studio: miercuri, 18 martie, ora 19.30 - "Copilăria lui Chopin", regia Monica Ciută; joi, 19 martie, ora 19.30 - "Blifat", de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail; vineri, 20 martie, ora 19.30 - "Viza de clown", de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail; duminică, 22 martie, ora 19.30 - "Pescarul şi sufletul său", după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu.

Teatrul Bulandra: Sala Toma Caragiu - marţi, 17 martie, ora 20.00 - "Coada", de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; miercuri, 18 martie, ora 19.30 - "Ivanov", de AP Cehov, regia Andrei Şerban; vineri, 20 martie, ora 18.00 - "Pescăruşul", de AP Cehov, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru; sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 - "Omul cel bun din Seciuan", de bertolt Brecht, regia Andrei Şerban; duminică, 22 martie, ora 19.00 - "Conversaţie după înmormântare", de Yasmina Reza, regia Alexandru Darie;

Sala Liviu Ciulei: joi, 19 martie, ora 20.00 - "Arlechino moare?", de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; sâmbătă, 21 martie, ora 20.00 - "Contra progresului", de Esteve Soler, regia Bobi Pricop.

Teatrul Nottara: Sala George Constantin - luni, 16 martie, ora 19.30 - "Mizantropul", de JBP Moliere; miercuri, 18 martie, ora 19.00 - "O noapte furtunoasă", de IL Caragiale, regia Alexandru Mâzgăreanu; joi, 19 martie, ora 19.30 - "Zeul măcelului", de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga; vineri, 20 martie, ora 19.30 - "Matrimoniale", un spectacol de Niana Lupescu; sâmbătă, 21 martie, ora 19.30 - "Funcţionarul destinului", de Horia Gârbea, un spectacol de Anca Maria Colţeanu; duminică, 22 martie, ora 19.30 - "Vizitatorul", de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga;

Sala Horia Lovinescu: marţi, 17 martie, ora 19.30 - "Părinţii teribili", de Jean Cocteau; joi, 19 martie, ora 19.00 - "Noul locatar", de Eugene Ionesco, un spectacol de Gobor Tompa; duminică, 22 martie, ora 19.00 - "Portugalia", de Zoltan Egressy.

Teatrul de Comedie: Sala Radu Beligan - sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 - "Steaua fără nume", de Mihail Sebastian, regia Vlad Massaci; duminică, 22 martie, ora 19"00 - "În plină glorie!", de Peter Quilter, regia Răzvan Mazilu;

Sala Studio: sâmbătă, 21 martie, ora 19.30 - "La vita e bella", de Radu F Alexandru, regia Vlad Cristache;

Sala Nouă: joi, 19 martie, ora 19.00 - "Urâtul", de Maarius von Mayenburg, regia Vlad Cristache.

Teatrul Mic: joi, 19 martie, ora 19.00 - "Mata Hari", de Philippe Collas şi Eric Villedary, regia Liana Ceterchi; vineri, 20 martie, ora 19.00 - "Pensiune completă", de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 - "Primăvara d-nei Stone la Roma", dramatizare de Martin Sherman după romanul omonim a lui Tennessee Williams, regia Liana Ceterchi; duminică, 22 martie, ora 19.00 - "Visul unei nopţi de vară", după William Shakespeare, regia Gelu Colceag.

Teatrul Foarte Mic: joi, 19 martie, ora 19.00 - "Numele", de Jon Fosse, regia Vlad Cristache; vineri, 20 martie, ora 19.00 - "Clasa noastră", de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu; sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 - "O viaţă în teatru", de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu; duminică, 22 martie, ora 19.00 - "Livada de vişini", după AP Cehov, regia Gelu Colceag şi Tania Filip.

Teatrul Masca: Sala Cafe-Teatru - sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 - "Parapanghelos", regia Mihai Mălaimare; duminică, 22 martie, ora 19.00 - "Secretul lui Pulcinel", regia Mihai Sandu Gruia.

Teatrul Evreiesc de Stat: (se joacă la Teatrul de Artă) - miercuri, 18 martie, ora 19.00 - "Amantul", de Harold Pinter, regia Vlad Stănescu; sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 - "Astă seară. Lola Blau", de Georg Kreisler, regia Alexandru Dabija.

Teatrul Metropolis: marţi, 17 martie, ora 19.00 - "Bădăranii", de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; miercuri, 18 martie, ora 18.00 - "Bădăranii", de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; joi, 19 martie, ora 19.00 - "Peretele", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; vineri, 20 martie, ora 19.00 - "Ţarul Ivan îşi schimbă meseria", de Mihail Bulgakov, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 - "Visul unei nopţi de vară", de William Shakespeare, versiunea scenică de Victor Ioan Frunză; duminică, 22 martie, ora 19.00 - "N(AUM), de Gellu Naum, regia Mariana Cămărăşan.

ARCUB: marţi, 17 martie, ora 19.00 - "Pe urma paşilor Tăi, Iisuse", inspirat de textul Olgăi Greceanu; vineri, 20 martie, ora 19.00 - "Cină cu prieteni", de Donald Margulies, regia Claudiu Goga;

Teatrul de pe Lipscani: Sala Mare - vineri, 20 martie, ora 19.00 - "Vine barza!", adaptare după Andre Roussin, regia Lucian Iancu; sâmbătă, 21 martie, ora 11.00 - "Magie într-un pahar cu apă", regia Ivona Boitan.

Teatrul de Revistă Constantin Tănase: vineri, 20 martie, ora 19.00 - "Aplauze, Aplauze", regia Bitu Fălticineanu; sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 - "Vivat Revista", regia Cezar Ghioca; duminică, 22 martie, ora 19.00 - "Piei, Drace!", regia Cezar Ghioca.

Godot Cafe-Teatru: luni, 16 martie, ora 20.00 - "Ce ne spunem când nu ne vedem", de Chris Simion, regia Chris Simion; marţi, 17 martie, ora 20.00 - "Freak show", de Florin Piersic Jr.; miercuri, 18 martie, ora 20.00 - "Cui i-e frică de Virginia Woolf?", de E. Albee, un spectacol de Marian Cămărăşan şi Alexandru Penciuc; joi, 19 martie, ora 19.00 - "Shot sau Comedia relaţiilor", direcţia scenică Andreea Bibiri; joi, 19 martie, ora 21.30 - "Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus", regia Doina Antohi; vineri, 20 martie, ora 19.00 - "Orfani", de Dennis Kelly, regia Elena Morar; vineri, 20 martie, ora 22.00 - "O piesă deşănţată", de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; sâmbătă, 21 martie, ora 15.00 - "Fă-mi loc!", de Anthony Michineau, regia Radu Beligan; sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 - "Jurnalul lui Adam şi al Evei", de Mark Twain, regia Eugen Gyemant; sâmbătă, 21 martie, ora 22.00 - "Două liniuţe", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 22 martie, ora 15.00 - "Aici nu se simte", & "Oase pentru Otto", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 22 martie, ora 19.00 - "Box FM", de Radu Iacobanm, regia Radu Iacoban; duminică, 22 martie, ora 21.30 - "Cine iubeşte plăteşte", de Alexandru Popa, regia Vlad Massaci;

Godot Subscenă: vineri, 20 martie, ora 19.00 - "Textul, înainte de toate", de Doru Moţoc, vineri, 20 martie, ora 22.00 - "La ginecolog", de Diana Iarca, regia Alexandru Jitea; sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 - "O seară altfel", de Andrei Ciopec; duminică, 22 martie, ora 19.00 - "Disco Love", după texte de Yasmina Reza, Olivier Lecot, Jean Dujardin.

Teatrul ACT: duminică, 22 martie, ora 19.00 - "Flori pentru Algernon", un exerciţiu după Flori pentru Algernon de Daniel Keyes.

La Scena: 18 martie, ora 19.00 - "Vreau să fiu actriţă", de Robert Mauro; joi, 19 martie, ora 20 .00 - "Cod Roşu", regia Ionuţ Kivu; sâmbătă, 21 martie, ora 21.00 - "Craca de la miezul nopţii", după Catherine Aigne, regia Octavian jighirgiu; duminică, 22 martie, ora 15.00 - "Mama Mia", o comedie neagră despre iubire; duminică, 22 martie, ora 19.00 - "Comedy. Show", improv-comedy-show.

Unteatru: luni, 16 martie, ora 19.00 - "Un tramvai numit Dorinţă", regia Andrei şi Andreea Grosu; marţi, 17 martie, ora 19.00 - "La ţigănci", regia Andrei şi Andreea Grosu; vineri, 20 martie, ora 19.00 - "Blackbird", regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă, 21 martie, ora 16.30 - "La ţigănci", regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă, 21 martie, ora 19.00 - "La ţigănci", regia Andrei şi Andreea Grosu.

În Culise: marţi, 17 martie, ora 20.00 - "Diamante şi narcotice", regia Cristian Bajora; miercuri, 18 martie, ora 20.00 - "Ghengbeng", scenografia Iulia Popescu; joi, 19 martie, ora 19.00 - "First date", regia Conrad Mericoffer; vineri, 20 martie, ora 20.00 - "Cum se duce totul Dracu’ ", după Mihai Ignat; sâmbătă, 21 martie, ora 18.00 - "Clinica sinucigaşilor", regia Cristian Bajora; sâmătă, 21 martie, ora 21.00 - "Stand-up Comedy"; duminică, 22 martie, ora 18.00 - "Spectatorul condamnat la moarte", regia Cristian Bajora; duminică, 22 martie, ora 21.00 - "iELE", show de improvizaţie.

Teatrul Luni: luni, 16 martie, ora 20.00 - "În centrul atenţiei", după Neil LaBute; miercuri, 18 martie, ora 19.30 - "Capete înfierbântate. 13-15 iunie 1990", de Mihaela Michailov & David Schwartz.

Teatrul de Artă: joi, 19 martie, ora 20.15 - "Venus învlăuită în blană", de David Ives, regia Daniel Grigore-Simion; vineri, 20 martie, ora 20.15 - "Un bărbat şi mai multe femei", de Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu; duminică, 22 martie, ora 20.15 - "Aproape mâine", de John Cariani, regia Andreea Vulpe.

Teatrul Mignon: luni, 16 martie, ora 21.15 - "Furtunoşii", coordonator Dan Tudor; marţi, 17 martie, ora 19.30 - "Kean", regia Mihai Nițu; joi, 19 martie, ora 19.30 - "Derapaje", de Neil LaBute, regia Iris Spiridon; joi, 19 martie, ora 21.15 - "Auto - debut treişpe", regia Mihaela Tribou & Silvia Ciobanu.

Teatrul Elisabeta: luni, 16 martie,ora 20.00 - "Portret la minut", regia Dragoş Moştenescu şi Ovidiu Ianu; marţi, 17 martie, ora 19.00 - "Boeing Boeing", de Marc Camoletti; miercuri, 18 martie,ora 19.00 - "Boeing Boeing", de Marc Camoletti; sâmbătă, 21 martie, ora 10.00 - "Pinguinii Melomani", un spectacol de Anca Zamfirescu şi Alexandru Halic; sâmbătă, 21 martie, ora 12.00 - "Pinguinii Melomani", un spectacol de Anca Zamfirescu şi Alexandru Halic; duminică, 22 martie, ora 19.00 - "Ştii ce am făcut în America?", scenografia Delia Ristovski.

Teatrul Ţăndărică: Sala Lahovari - luni, 16 martie, ora 10.00- "Prinţesa şi Broscoiul", regia Decebal Marin; marţi, 17 martie,o ora 10.00 - "Pinocchio", regia Cristian Pepino; miercuri, 18 martie, ora 10.00 - Prinţesa şi Broscoiul", regia Decebal Marin; joi, 19 martie, ora 10.00 - "Motanul încălţat", regia Cristian Pepino; vineri, 10 martie, ora 10.00 - "Croitoraşul cel viteaz", regia Daniel Stanciu; sâmbătă, 21 martie, ora 10.00 - "Scufiţa Roşie", regia Gabriel Apostol; sâmbătă, 21 martie, ora 12.00 - "Scufiţa Roşie", regia Gabriel Apostol; duminică, 22 martie, ora 10.00 - "Muzicanţii din Bremen", regia Attila Vizauer; duminică, 22 martie, ora 12.00 - "Muzicanţii din Bremen", regia Attila Vizauer.

Teatrul Ion Creangă: (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 17 martie, ora 10.00 - "Insula misterioasă", de Elise Wilk după Jules Verne, regia Theodor-Cristian Popescu; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 17 martie, ora 19.00 - "Insula misterioasă", de Elise Wilk după Jules Verne, regia Theodor-Cristian Popescu; (se joacă la Palatul Naţional al Copiilor) miercuri, 18 martie, ora 10.00 - "Amintiri din copilărie", regia Peter Kerek; ( se joacă la Palatul Naţional al Copiilor) joi, 19 martie, ora 10.00 - "Amintiri din copilărie", regia Peter Kerek; (se joacă la Teatrul Excelsior) vineri, 20 martie, ora 17.00 - "Pinguinii melomani", scenografia Anca Pâslaru; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 21 martie, ora 11.00 - "Insula misterioasă", de Elise Wilk după Jules Verne, regia Theodor-Cristian Popescu; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 21 martie, ora 10.00 - "Pinguinii melomani", scenografia Anca Pâslaru; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 21 martie, ora 12.00 - "Pinguinii melomani", scenografia Anca Pâslaru; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 21 martie, ora 18.00 - "Insula misterioasă", de Elise Wilk după Jules Verne, regia Theodor-Cristian Popescu; (se joacă la Teatrul Excelsior) - duminică, 22 martie, ora 11.00 - "Insula misterioasă", de Elise Wilk după Jules Verne, regia Theodor-Cristian Popescu.

Teatrul Excelsior: miercuri, 18 martie, ora 17.00 - "The History Boys. Poveşti cu pargum de liceu", de Alan Bennett, regia Vlad Cristache; joi, 19 martie, ora 12.00 - "Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils", adaptare de Ion Lucian după Selma Lagerlof, regia Mihaela Boboc-Manea; vineri, 20 martie, ora 12.00 - "Măria-sa… Măgarul!", de Ion lucian, regia Ion Lucian; duminică, 22 martie, ora 18.00 - "Clasa", regia Mihai Răzuş.

Opera Comică pentru copii: luni, 16 martie, ora 11.00 - "Pimpinone"; marţi, 17 martie, ora 11.00 - "Pimpinone"; miercuri, 18 martie, ora "Pimpinone"; vineri, 20 martie, ora 18.00 - "Pimpinone".

 


Trimite pe WhatsApp

Citește și:

populare
astăzi

1 VIDEO Priviți ce-a rămas după plecarea lui Dragnea: trei borduri! „Decorul” de la inaugurarea drumului expres …

2 SCANDAL și DERUTĂ în PSD! Dragnea și Pieleanu au dat în teritoriu date FALSE despre prezența la vot! Lider PSD…

3 MOMENT de colecție! Chirieac, slugoiul PSD, înghesuit de Rareș Bogdan în propriul bârlog! „Dvs. îl iubiți pe d…

4 LAȘITATE fără precedent în PSD! După atacul dement al lui Badea, nicio femeie de la vârful partidului nu i-a l…

5 Citiți cine-a fost mă-sa lui Mazăre și ce legătură are asta cu Gâdea de la Antena 3! Ți-ai dracu' de comuniști…

recomandări

Te ia DNA: Ghita Sebastian, Teamnet, Hidrocanal

S-a lansat Milionarul pentru Android! Descarcă din Play Store

Dacă vrei Jurassic Park în viața reală, mută-te în Australia