Copil și Ungur, calificați în sferturile probei de dublu la BRD Năstase Țiriac Trophy

Perechea formată din Marius Copil și Adrian Ungur s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis BRD Năstase Țiriac Trophy (ATP), dotat cu premii totale de 439.405 euro, după ce au învins, marți, la Arenele BNR din București, cu 6-1, 6-2 cuplul Chris Guccione (Australia)/Andre Sa (Brazilia). Copil și Ungur au obținut victoria în doar 50 de minute și și-au asigurat 3.960 euro și 45 de puncte ATP.

În sferturi, cei doi români vor înfrunta câștigătorii din meciul care va opune, miercuri, perechile pe Florin Mergea (România)/Rohan Bopanna (India), favoriții numărul doi, și Marcos Baghdatis (Cipru)/Mihail Iujnîi (Rusia).

Tot miercuri va avea loc partida dintre Horia Tecău (România)/Jean-Julien Rojer (Olanda), principalii favoriți, și românii Patrick Grigoriu/Costin Pavăl (nu înainte de ora 17,00, pe Terenul Central).

Printre meciurile de miercuri care rețin atenția se mai numără și Dusan Lajovic (Serbia) — Lukas Rosol (Cehia/N. 4), Guillermo Garcia-Lopez (Spania/N. 5) — Marcos Baghdatis (Cipru) și Ivo Karlovic (Croația/N. 3) — Borna Coric (Croația).

Nikola Mektic (Croația) — Denis Istomin (Uzbekistan) 6-3, 6-4
Jiri Vesely (Cehia/N. 7) — Diego Schwartzman (Argentina) 6-3, 7-6 (9)

dublu, turul I
Nicholas Monroe (SUA)/Artem Sitak (Noua Zeelandă) — Oliver Marach/Philipp Marach (Austria) 6-3, 7-6 (4)
Colin Fleming/Jonathan Marray (Marea Britanie) — Mate Pavic (Croația)/Michael Venus (Noua Zeelandă) 7-6 (4), 6-3
Marius Copil/Adrian Ungur — Chris Guccione (Australia)/Andre Sa (Brazilia) 6-1, 6-2