Costa Rica a învins Grecia, scor 6-4, la lovituri de departajare şi s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale

Reprezentativa statului Costa Rica s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, duminică, la Recife, cu scorul de 6-4, în urma loviturilor de departajare, selecţionata Greciei, în optimile competiţiei.

La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost egal 1-1.Pentru Costa Rica a marcat Bryan Ruiz, în minutul 52, iar pentru Grecia a înscris Papastathopoulos, în minutul 90+1.

Din minutul 66, Costa Rica a evoluat cu un jucător mai puţin, Duarte fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe.

La loviturile de departajare pentru Costa Rica au marcat Borges, Ruiz, Gonzalez, Campbell şi Umana.

Pentru Grecia au transformat Mitroglou, Christodoulopoulos şi Holebas, iar Gekas a ratat.

Costa Rica: Navas - Gamboa (Acosta '77), Duarte, Gonzalez, Umana, Díaz - Ruiz, Borges, Tejeda (Cubero '66), Bolanos (Brenes '83) - Campbell. Selecţioner: Jorge Luis Pinto

Grecia: Karnezis - Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas - Salpingidis (Gekas '69), Maniatis (Katsouranis '78), Samaris (Mitroglou '58), Karagounis, Christodoulopoulos - Samaras. Selecţioner: Fernando Santos

Cartonaşe galbene: Duarte '43, '66, Tejeda '48, Ruiz '70, Navas '90 / Samaris '36, Manolas '72

Cartonaş roşu: Duarte '66

Arbitri: Benjamin Williams (Australia) - Matthew Cream (Australia), Hakan Anaz (Australia) - Nawaf Shukralla (Bahrain).

La finalul celor 120 de minute de joc, selecţionerul Greciei, Fernando Santos, a fost trimis în tribună pentru proteste.

În sferturile de finală, Costa Rica va întâlni naţionala Olandei.

Grecia este adversara României în preliminariile Campionatului European din 2016. România debutează la 7 septembrie, la Atena, cu naţionala Greciei.

2 VIDEO Soldați ruși spunând adevărul despre ce se întâmplă cu armata lor în Ucraina

4 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!