Echipa Petrolul Ploieşti a fost eliminată din Liga Europa

Formaţia Petrolul Ploieşti a fost învinsă, joi seară, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-0), de echipa Dinamo Zagreb, în manşa secundă a play-off-ului Ligii Europa, gruparea croată calificându-se în grupele competiţiei cu scorul general 5-2.

Petrolul Ploieşti a fost eliminată din Liga Europa (Imagine: Laurentiu Mich/Mediafax Foto)

În tur, la Ploieşti, Dinamo Zagreb s-a impus cu 3-1.

La Zagreb, Cop a deschis scorul, în minutul 22, cu un şut de la aproximativ 14 metri, după o pasă de la Machado.

Albin a egalat, în minutul 59, cu un şut din careu la care mingea a lovit iniţial bara.

Antolici a stabilit scorul final, în minutul 90+6.

Dinamo Zagreb: Eduardo - Ivo Pinto, Simunovici, Simunici, Pivarici - Brozovici, Ademi (Corici '90), Antolici - Paulo Machado (Vukojevici '64), Cop, Wilson Eduardo (Soudani '71). Antrenor: Zoran Mamici.

Petrolul Ploieşti: Cobrea - Alcenat, Hoban, Gerson, Satli - De Lucas (Nkoyi '74), Mustivar (Marinescu '79) - Teixeira, Albin, Mutu (Nepomuceno '67) - Tamuz. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Cartonaşe galbene: Simunovici '76, Brozovici '87, Antolici '90 / De Lucas '36

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Croaţia, cu Ivan Kruzliak la centru, ajutat la cele două linii de Tomas Somolani şi Tomas Mokos. Arbitru de rezervă a fost Peter Kralovici.

Sursa: mediafax.ro

2 Voi ați văzut asta? / America, oameni buni...