Fotbal: Juventus - Borussia Dortmund 2-1, în optimile Ligii Campionilor

Juventus Torino a învins formația germană Borussia Dortmund cu scorul de 2-1 (2-1), marți seara, pe teren propriu, într-un meci din prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

''Bătrâna Doamnă'' a deschis scorul prin argentinianul Carlos Tevez (13), dar peste doar cinci minute Borussia a restabilit egalitatea, prin Marco Reus (18), după o gafă a fundașului Giorgio Chiellini. Atacantul spaniol Alvaro Morata (42) a semnat golul victoriei torinezilor.

Juve l-a pierdut în prima repriză pe playmaker-ul Andrea Pirlo, accidentat, și ritmul său de joc a avut de suferit din acest motiv. În repriza secundă cei doi portari au avut puțin de lucru, jocul fiind controlat de Borussia. Totuși, Juve a avut ocazii mai mari, prin Tevez (71, 77) și Vidal (86). Și oaspeții au suferit o pierdere, fundașul polonez Piszczek accidentându-se într-un duel cu Pogba.

Returul va avea loc pe 18 martie, la Dortmund.

Juventus Torino — Borussia Dortmund 2-1 (2-1)
Au marcat: Carlos Tevez (13), Alvaro Morata (43), respectiv Marco Reus (18).
Torino, Juventus Stadium: 41.182 spectatori
Liga Campionilor — optimi (tur)

Juventus: Gianluigi Buffon (căpitan) — Stephan Lichtsteiner, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Patrice Evra — Claudio Marchisio, Andrea Pirlo (Roberto Pereyra 37), Arturo Vidal (Simone Padoin, 86) — Paul Pogba — Carlos Tevez (Kingsley Coman, 89), Alvaro Morata. Antrenor: Massimiliano Allegri.

Dortmund: Roman Weidenfeller — Lukasz Piszczek (Matthias Ginter, 32), Sokratis Papastathopoulos (Oliver Kirch, 46), Mats Hummels (căpitan), Marcel Schmelzer — Pierre-Emerick Aubameyang, Ilkay Gündogan, Henrih Mhitarian, Nuri Șahin, Marco Reus — Ciro Immobile (Jakub Blaszczykowski 76). Antrenor: Jürgen Klopp.

Arbitre: Antonio Mateu Lahoz (Spania)

Cartonașe galbene: Vidal (48), Pereyra (79).