Handbal feminin: România - Norvegia și Olanda - Polonia, semifinalele Mondialului danez

Campionatul Mondial de handbal feminin din Danemarca propune două semifinale nescontate, România - Norvegia și Olanda - Polonia, după rezultatele înregistrate, miercuri seara, în sferturile de finală. Norvegia este singura echipă creditată cu șanse la intrarea în careul de ași la debutul competiției, Olanda și Polonia sunt veritabile surprize, în timp ce România pare a fi altă echipă decât cea care a evoluat în faza grupelor și era învinsă de Spania, Norvegia și Rusia.

Olanda a dispus în sferturi de Franța, cu scorul de 28-25, la Kolding, la capătul unui meci pe care l-a dominat și în care ''Les Bleues'' doar de trei ori (1-0, 8-7, 10-9). Portărița olandeză Tess Wester a avut o evoluție excelentă (21 de mingi salvate, procentaj 48%), completată de prestația reușită în atac de Estavana Polman (10 goluri).

Alison Pineau (8 goluri), de la HCM Baia Mare, a fost cea mai bună de la franțuzoaice.

Echipa Poloniei, antrenată de danezul Kim Rasmussen (CSM București), a produs cea mai mare surpriză a acestei faze, învingând solida echipă a Rusiei cu scorul de 21-20. În ultimele cinci minute de joc s-au marcat doar două goluri, ambele fiind reușite de poloneze (Kobylinska).

Polonia a condus cu 4-1, 6-4, 10-7, iar la pauză avea 11-9. Rusia a egalat, 11-11 (33), dar au urmat trei goluri la rând ale polonezelor, pentru 14-11 (36). La 15-12, Rusia a reușit o serie remarcabilă de cinci goluri și a întors rezultatul, 17-15 (44). Polonia a egalat, 17-17 (48), a stat aproape și pe final a dat lovitura.

Kobylinska (6 goluri) și Kudlacz-Gloc (5) au fost cele mai bune de la învingătoare, alături de portarul Anna Wysokinska (10 intervenții). De partea cealaltă, Viahereva (5), Kuznețova și Akopian (ambele câte 4 goluri) s-au evidențiat din echipa lui Evgheni Trefilov.

Într-o reeditare a finalei de la JO 2012 (câștigată de Norvegia) și EURO 2012 (Muntenegru), Norvegia a învins la limită Muntenegru în sferturi, cu 26-25 (13-11). Muntenegru a început mai bine meciul și a condus cu 3-1, 5-3, 7-5, dar scandinavele au preluat controlul jocului prin minutul 20 și s-au desprins pe tabelă la 12-8 (26), după patru goluri consecutive. Muntenegru a avut o zvâcnire în repriza a doua și a condus cu 16-15 (38). Norvegia a recuperat controlul, în urma unei serii de patru goluri (unul primit), scorul devenind 19-17 (43). Echipa din Balcani a egalat la 21-21 (48), dar nordicele au reușit trei goluri la rând, 24-21 (54). Muntenegru a mai avut o forțare, s-a apropiat la un gol, dar Norvegia a punctat prin Loke și Mork și a decis soarta meciului. Muntenegru a mai marcat două goluri în ultimele minute, dar victoria a revenit Norvegiei.

Majda Mehmedovic și Jovanka Radicevic au fost cele mai bune marcatoare de la învinse, cu 6 goluri, fiecare, iar Nora Mork a fost MVP-ul scandinavelor, cu 8 goluri.

Rezultatele din sferturi:
Olanda — Franța 28-25 (15-12)
Polonia — Rusia 21-20 (11-9)
Norvegia — Muntenegru 26-25 (13-11)
Danemarca — România 30-31 (10-13, 27-27), după prelungiri

Semifinalele Olanda — Polonia (19,00, ora României) și România — Norvegia (21,45) vor avea loc pe 18 decembrie, la Herning. În aceeași zi și în aceeași localitate se vor juca și partidele pentru locurile 5-8, Franța — Rusia (14,15) și Muntenegru — Danemarca (16,45).