Handbal masculin: România, învinsă de Franța în sferturile Campionatului Mondial Under-21

Selecționata României a fost învinsă de Franța cu 30-20 (17-8), miercuri, la Uberaba, în sferturile de finală ale Campionatul Mondial de handbal masculin Under-21 in Brazilia. Doar primele cinci minute au fost echilibrate (2-2, min. 6), după care Franța a preluat controlul jocului și s-a desprins mai întâi la patru goluri, 6-2 (11), iar apoi, în min. 21, la 11-7 în favoarea sa a reușit să marcheze de cinci ori la rând (16-7).

În repriza secundă, diferența maximă a fost de 12 goluri pentru echipa din Hexagon, 29-17 (55).

Adrian Rotaru, cu 5 goluri, a fost cel mai bun marcator al tricolorilor. Pentru echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă au mai înscris Nicușor Negru — 4 goluri, Robert Militaru — 3, Ramon Șomlea — 2, Ionuț Nistor Ioniță — 2, Danm Racoțea — 2, Andras Szasz — 1, Nicolae Cristian Ungureanu — 1.

Pentru francezi au marcat: Florian Delecroix — 10 goluri, Adama Sako — 3, Rudy Seri — 3, Nicolas Tournat — 2, Youenn Cardinal — 2, Gueido Traore — 2, Alexandre Tritta — 2, Florian Billant — 2, Mahamadou Keita — 2, Johanne Marescot — 1, Sebastien Joumel — 1.

România va juca pentru locurile 5-8, primul meci de clasament fiind împotriva Suediei, care a fost întrecută în sferturi de Egipt, cu 28-27. Partida cu scandinavii va avea loc vineri 31 iulie, la Uberlandia, de la ora locală 13,15 (19,15 la București).

Suedia câștigase Grupa A cu maximum de puncte, 10, iar în optimi depășise Portugalia cu 33-30. AGERPRES