Liga I: ASA Tg. Mureș - FC Viitorul 6-1

ASA Tg. Mureș și-a consolidat poziția de lider al Ligii I de fotbal, sâmbătă, după ce a surclasat pe teren propriu pe FC Viitorul cu scorul, de 6-1 (1-0), într-o partidă din etapa a 30-a. ASA a reușit o repriză secundă de excepție, după ce la pauză conducea doar cu 1-0.

FC Viitorul a început mai bine și și-a creat câteva situații bune de gol, având chiar și o bară, prin Nelson Bonilla (44), dar echilibrul s-a rupt în minutul 37, când oaspeții au rămas în zece oameni, după eliminarea fundașului Iulian Mamele, pentru al doilea cartonaș galben. ASA a înscris în prelungirile primei reprize, prin Ioan Hora (45+1), iar după pauză s-a dezlănțuit marcând de alte cinci ori. Hora, omul meciului, a mai punctat de două ori (53, 90+1) și a dat o pasă de gol pentru senegalezul Ousmane N'Doye (66), celelalte goluri ale mureșenilor fiind reușite de Mircea Axente (74) și Dorin Goga (86).

Golul de onoare al oaspeților a fost semnat de Bănel Nicoliță (77).

FC Viitorul nu are nicio victorie în ultimele trei partide (două eșecuri și un egal).
În tur scorul a fost egal, 0-0. ASA a reușit cea mai categorică victorie din acest campionat, iar FC Viitorul a suferit cea mai drastică înfrângere.

ASA a ajuns la 15 partide consecutive fără înfrângere (trei egaluri, 12 victorii).

ASA Tg. Mureș — FC Viitorul 6-1 (1-0), stadion "Trans Sil" — Tg. Mureș
Au marcat: Ioan Hora (45+1, 53, 90+1), Ousmane N'Doye (66), Mircea Axente (74), Dorin Goga (86), respectiv Bănel Nicoliță (77).
Cartonaș roșu: Iulian Mamele (Viitorul, 37).
Arbitru: Sebastian Colțescu (Craiova); arbitri asistenți: Vasile Marinescu (București), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitri asistenți adiționali: Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca), Horia Gabriel Mladinovici (București); arbitru de rezervă: Dragoș Mihai Iliescu (Craiova)
Observatori: Dan Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea) — CCA, Octavian Goga (Brașov) — LPF

2 VIDEO Soldați ruși spunând adevărul despre ce se întâmplă cu armata lor în Ucraina

4 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!