Simona Halep, în OPTIMI la US Open/Victorie cu zâmbetul pe buze

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, s-a calificat, sâmbătă, în optimile de finală ale US Open, ea egalându-şi cea mai bună performanţă din carieră la Grand Slam-ul american, înregistrată în 2013. Halep a învins-o, cu scorul de 6-2, 6-3, pe Shelby Rogers din SUA, locul 154 WTA, sportivă venită din calificări, după un meci de o oră şi şapte minute, disputat în turul al treilea al competiţiei.

Sportiva română nu a avut probleme în partida de pe arena Arthur Ashe de la Flushing Meadows, deşi Rogers a intrat cu încredere pe teren. Însă încrederea americancei s-a evaporat la prima minge de break a meciului, în ghemul al cincilea. Astfel, de la 2-2, Halep a arătat cum arată diferenţa de peste 150 de locuri în clasamentul WTA, câştigând şapte ghemuri la rând. Setul întâi a durat 31 de minute, apoi Rogers a câştigat şi ea un ghem la 0-2, în setul secund. Românca a dus scorul la 5-2, după un nou break în ghemul al şaptelea, apoi s-a relaxat, iar Rogers a făcut rebreak. Nu a fost o revenire a americancei, pentru că Halep a închis setul în ghemul următor, după alte 36 de minute.

În faza următoare, românca va evolua cu învingătoarea din partida dintre Barbora Strycova (Cehia), locul 42 WTA, şi Sabine Lisicki (Germania), locul 24 WTA şi cap de serie numărul 24, care se dispută la ora transmiterii acestei ştiri.

*** Calificarea în optimi este recompensată la US Open cu un premiu de 213.575 de dolari şi cu 240 de puncte WTA.

Desfășurarea LIVE TEXT a meciului

6-3 Set și meci pentru Simona Halep, care merge în optimi după o oră și șapte minute de joc.

5-3 Halep îi face cadou un break adversarei. În loc să închidă meciul.

Simona servește pentru set și meci. Americanca nu a avut nicio minge de break! Lucru mai rar văzut în meciurile de fete.

5-2 Break Simona.

4-2 Halep continuă să servească bine.

3-2 Americanca își face serviciul după un ghem în care a comis două duble greșeli și un as cu al doilea serviciu.

3-1 Ghem la zero câștigat de Halep.

2-1 Rogers întrerupe seria de 7 ghemuri consecutive câștigate de Simona.

2-0 Halep i-a prins slăbiciunile lui Rogers și face un joc aproape perfect.

1-0 Break la zero reușit de româncă în debutul setului doi.

Primul set a reprezentat plimbarea ursului prin arenă. Dresorul a fost Simona...

6-2 Simona va servi pentru set. Și o face foarte bine câștigând setul.

5-2 Break Halep.

4-2 Servește Halep. Ghem la 15.

3-2 Primul break al meciului. Reușit de Halep după ce a așteptat răbdătoare ca americanca să-și consume artificiile.

2-2 Serviciul Simonei funcționează. Încheie ghemul cu un as.

1-2 Ghem extrem de disputat. Rogers, o jucătoare masivă, izbește mingea cu o putere demnă de Venus Williams. Simona va avea un meci greu dacă nu-i va funcționa serviciul.

1-1 Simona a servit bine și a câștigat la 15.

0-1 Meciul a început cu Rogers la serviciu. Ghem câștigat la zero de americancă.

Jucătoarea Simona Halep, locul 2 WTA, va evolua în turul al treilea al US Open cu americanca Shelby Rogers, locul 154 WTA, venită din calificări, în noaptea de sâmbătă spre duminică, la ora 02.00, ora României, conform programului anunţat de organizatori. Meciul lui Halep cu Rogers este primul din sesiunea de seară de pe arena Arthur Ashe.

Halep şi Rogers nu s-au mai întâlnit până acum.

Simona Halep, cap de serie numărul 2, a trecut, joi, cu scorul de 6-3, 6-4, de ucraineanca Katerina Bondarenko, poziţia 104 WTA, sportivă venită din calificări, românca egalându-şi performaţa de anul trecut, calificarea în turul al treilea al US Open.

Cea mai bună performanţă din cariera Simonei Halep la US Open este calificarea în optimile de finală, în 2013.