Simona Halep/Venus Williams 6-2, 6-1/Urmează duelul ROMÂNESC cu Alexandra Dulgheru în sferturi

Meciul Simonei Halep cu Venus Williams (de la Foro Italico) a parut unul de antrenament, in care numarul doi mondial a exersat cu mare succes o serie de lovituri. Dupa o ora si un minut de joc, Simona s-a impus cu scorul de 6-2, 6-1, trecandu-si astfel in palmares prima victorie impotriva fostului lider mondial. In sferturile competitiei Premier 5 de la Roma, Halep o va intalni pe Alexandra Dulgheru.

Pentru performanta de pana acum, Simona Halep va primi 46.000 de euro si 220 de puncte WTA.

Desfășurarea LIVE TEXT a meciului cu Venus Wiliams

6-1 Wiliams începe în forță și face rapid 30-0. Simona revine și pare decisă să termine meciul aici, 30-30. Are minge de ghem, set și meci. Lucru care se și întâmplă. Simona Halep merge în sferturi. Unde s-a calificat deja Alexandra Dulgheru. Meciula durat fix o oră!

5-1 Halep la serviciu. În ghemul precedent a reușit un retur de senzație. Wiliams a părut o fotografie de pe tușa de fund pe lângă care trece o minge. Se face 40-30 pe fondul relaxării tot mai evidente a româncei.

4-1 Servește Venus și încearcă să obțină primul ghem din acest set. Însă Simona revine 30-15 după 0-15. O nouă mingea de break pentru Simona. Însă Wiliams face 40-40. Simona se relaxeaza, face si putin spectacol, iar Venus profita si castiga primul game din acest set al doilea

4-0 Primul ghem mai echilibrat din setul 2. Simona îl câștigă după ce a avut avantaj.

3-0 Simona parede neoprit. Joacă foarte lejer.Meciul nu mai are deja o miză. Venus pare depășită și nu are chef să îi dea bătăi de cap. Revine de la 0-40, dar breakul este.

2-0 Simona face un break, apoi își face serviciul la zero.

Setul al doilea a inceput cu Venus la serviciu. Coordonatele sunt la fel: Simona joaca variat, dintr-o parte in alta, iar adversara rezista cu greu. Venus are in serviciu principalul aliat impotriva Simonei

6:2 Simona sta foarta bine in schimburi, o "toaca marunt" pe Venus cu lovituri cu mult efect si trimise in colturi (30-0). Un as o aduce in situatia de a avea doua mingi de set (40-15). Simona o fructifica pe prima si se impune cu 6-2 in primul set.

5:2 Venus a ajuns deja la a patra dubla greseala, iar dupa inca un forehand care nu gaseste terenul, se face 15-40. Sansa importanta pentru Simona. Cu multa rabdare, Halep isi face jocul si bifeaza inca un break. Acum este 5-2 in favoarea sa. Jucatoarea noastra va servi pentru a castiga primul set

4:2 Simona trimite cu primul serviciu, iar returul lui Venus este in afara terenului (15-0). Din pacate, Halep greseste inexplicabil cu forehandul, insa jocul de picioare incepe sa isi faca simtita prezenta. Halep trimite la limita, dintr-o parte in alta, iar Venus isi arata limitele. Simona isi face serviciul si se distanteaza la 4-2

3:2 Venus loveste violent, fara multe sperante pentru Simona atunci cand ii intra primul serviciu. Halep prelungeste un schimb si face o lovitura castigatoare cu reverul in lung de linie. Simona joaca inteligent si profita de mingea de break pe care si-a procurat-o cu ajutorul forehandului. Se face 3-2 pentru numarul doi mondial

2:2 Pe serviciul doi, Simona este vulnerabila: Venus trimite un retur perfect (0-15). Un forehand scapat putin in afara terenului face ca tabela sa arate 0-30. Din pacate, Simona face o dubla greseala - trei sanse de break pentru Venus. Prima este anulata cu un rever in cross, insa ajutata de fileu, Williams face rebreak-ul

2:1 Fara avantajul primului serviciu, Venus nu mai este la fel de autoritara: primul schimb mai lung a fost castigat de Simona: a plimbat-o pe sportiva din SUA dintr-o parte in alta a terenului. Venus serveste mult spre exterior, cu mingi inalte, Halep este nevoita sa loveasca dintr-o pozitie nu tocmai comoda. Apare prima dubla greseala - primele doua sanse de break pentru sportiva noastra (15-40). Simona se deplaseaza bine, iar adversara nu poate tine ritmul: primul break al partidei este reusit de Halep

1:1 Simona castiga primul punct al meciului gratie forehandului. Un retur in afara terenului face 30-0 pentru Halep. Urmeaza si primul as al Simonei - a trimis cu mult kick. Halep ii raspunde imediat adversarei: a castigat tot la zero

0:1 Meciul a inceput cu Venus la serviciu: se face rapid 30-0, un as si un alt serviciu precis. Jucatoarea din SUA loveste violent, inchide repede punctele. Deocamdata, Simona nu are raspuns: game la zero

Simona Halep forteaza calificarea in sferturile turneului Premier 5 de la Roma, dar pana acolo trebuie sa o invinga pe Venus Williams. De-a lungul carierei, Simona nu a castigat niciun meci jucat cu sportiva din SUA (este 3-0 pentru Venus). Meciul Simona Halep vs Venus Williams este in direct pe Dolcesport 1.

Intaniri directe:

2012, Madrid: 6-1, 4-6, 7-6(6) pentru Venus (zgura)
2012, Roma: 6-3, 6-4 pentru Venus (zgura)
2013, Tokyo: 4-6, 7-5, 6-3 pentru Venus (hard).

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...