Două suspiciuni de antrax în județul Olt

Doi pacienți din județul Olt au fost internați în două unități spitalicești diferite, medicii suspectând infectarea cu antrax. Unul dintre aceștia este tratat în Spitalul Municipal Caracal, județul Olt, iar un altul a ajuns la un spital din Pitești, în județul vecin Argeș, informează Digi24. Una dintre persoanele infectate, cea care a ajuns pentru tratament la Pitești, este din Colonești, o localitate afectată de inundațiile din ultima perioadă, menționează Digi24.
Responsabilii Direcției de Sănătate Publică Olt, care anchetează epidemiologic cele două cazuri pentru a determina sursele de infecție, au transmis la Institutul Cantacuzino probe pentru a se confirma diagnosticul clinic, iar rezultatele sunt așteptate la începutul săptămânii viitoare.


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Trei chestii care dau de gândit și nu sunt deloc întâmplătoare...

3 Adevărata misiune a lui Bolojan? / Aderarea Oanei Gheorghiu și a lui Dragoș Pîslaru la PNL stârnește critici și îngrijorări

4 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

5 Elena Lasconi, avertisment ferm pentru Nicușor Dan: „Veți fi primul președinte demis din istoria României”