Primarul sectorului 1, Andrei Chiliman, la DNA Ploiești

Primarul sectorului 1 București, Andrei Chiliman, s-a prezentat miercuri după-amiază la sediul DNA Ploiești, procurorii anticorupție cercetându-l pentru trafic de influență într-o cauză conexă dosarului Herțanu.

Întrebat dacă se teme că va fi arestat, acesta a răspuns că instanțele de judecată trebuie lăsate să decidă, refuzând să mai facă alte comentarii.

În sediul DNA Ploiești se mai află și soacra fostului trezorier al PNL, Vlad Moisescu, surse judiciare arătând că procurorii au găsit la controlul domiciliar al acestuia un contract prin care soacra lui își împrumuta fiica cu o sumă de bani echivalentă cu 670 milioane de euro.

La sediul DNA Ploiești au sosit și fostul trezorier al PNL Vlad Moisescu, consiliera personală a lui Chiliman, Ioana Costescu, și consilierul local Ion Brad, surse judiciare declarând că cei patru vor depune documente care au legătură cu măsura sechestrului asigurator dispusă de procurori.

AGERPRES 


populare
astăzi

1 Da, este Trump la Moscova. Este de amintit ce-a făcut după ce s-a întors de acolo...

2 O femeie l-ar fi ruinat pe bogatul Ioan Niculae. Dezvăluirile unui fost apropiat din fotbal

3 O fotografie istorică...

4 Cum a reușit Iranul să lovească unde americanii păreau invincibili. Adevărul incomod pentru Trump: „Asta arată o evaluare greșită”

5 Iranul dă șah economiei mondiale, dar americanii mai au o carte de jucat. Expert: „E o armă teribilă”