Andrei Chiliman, scos din sediul DNA Ploiești și dus în arestul poliției

Primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman, a fost scos joi seară încătușat din sediul DNA Ploiești, după aproximativ șapte ore.

Potrivit DNA, Chiliman a fost reținut pentru constituire de grup infracțional organizat și complicitate la trafic de influență în formă continuată.

Edilul va dus în arestul IJP Prahova, care se află la Câmpina, urmând a fi prezentat vineri Înaltei Curți de Casație și Justiție cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

La ieșire din DNA, Andrei Chiliman a spus că nu comentează acuzațiile procurorilor și a negat că ar fi primit comisioane.

De asemenea, consilierul local Ion Brad, care a fost reținut de procurori în același dosar cu Andrei Chiliman, a fost scos încătușat din sediul DNA Ploiești anchetatorii urmând să solicite și pe numele acestuia mandat de arestare preventivă. AGERPRES


populare
astăzi

1 Noi amănunte despre tentativa de lovitură de stat din China / Lui Xi Jinping i-ar fi trecut glonțul pe la urechi la propriu!

2 Așa o fi, să-i credem? / În drumul spre OCDE, România abrogă temporar un articol controversat din Codul fiscal

3 Stiglitz / Noua eră a imperiului american nu se va încheia bine nici pentru SUA, nici pentru restul lumii

4 Avram Iancu le cere românilor să-i doneze bani pentru a-și cumpăra o mașină nouă: „Cel mai ieftin model este 19.500 euro”

5 Cine este Sorin Cîrstea, generalul numit de Nicușor Dan consilier de stat și secretar al CSAT