Andrei Făgărășanul, ales episcop al Covasnei și Harghitei

Andrei Făgărășanul a fost ales joi episcop al Covasnei și Harghitei, cu 38 de voturi din 45 valide exprimate, potrivit unui comunicat al Patriarhiei Române transmis AGERPRES.

El îl înlocuiește pe Ioan Selejan, care a fost ales în decembrie mitropolit al Banatului, după moartea fostului mitropolit Nicolae Corneanu.

Alegerea de către Sinodul Bisericii Ortodoxe Române a PS Andrei Făgărășanul ca episcop al Covasnei și Harghitei este salutată de preoți și mireni. AGERPRES


populare
astăzi

1 Canalul Dunăre–Marea Neagră: colosul Dobrogei, între viziune și suferință

2 Operațiunea de pe Brațul Bala, la final: Apele Române anunță că nivelul Dunării va crește după scufundarea celor patru barje

3 Ucraina începe producția în masă a antirachetelor „Freyja” și testează cu succes prima sa rachetă balistică autohtonă

4 Noul tren PESA, testat în condiții extreme pe ruta București-Constanța: fără aer condiționat, fără asigurare

5 Succes la Cernavodă / Nivelul Dunării, cu 8 cm mai sus după scufundarea barjelor