Argeș: Câteva sute de oameni, majoritatea tineri, au protestat la Pitești

Argeș: Câteva sute de oameni, majoritatea tineri, au protestat la Pitești

Câteva sute de oameni, majoritatea tineri, au participat joi seară, în centrul municipiului Pitești, la o acțiune de protest față de actuala clasă politică și de solidaritate cu victimele incendiului din clubul "Colectiv".

* LIVE UPDATE O nouă zi de proteste în Piața Universității și în țară, după tragedia de la Colectiv

Participanții la acțiunea inițiată prin intermediul rețelelor de socializare s-au strâns în Piața "Vasile Milea" din centrul orașului, de unde au pornit în marș către sediul Primăriei Pitești.

Manifestanții au scandat "Hoții! Hoții!", "Jos corupții!" și "Vrem lideri, nu hoți!", iar unii au purtat pancarte prin care cereau dreptate și acuzau de corupție întreaga clasă politică.

Aceasta a fost a doua acțiune de acest gen desfășurată la Pitești, unde și miercuri seară câteva sute de persoane au participat la un miting și un marș de protest.

AGERPRES/(AS — autor: George Onea, editor: Dănuț Pușcașu)


populare
astăzi

1 Putin, obligat să se trezească din delirul grandorii după patru ani de război sângeros

2 Un articol care dă fiori... Asta ne rezervă viitorul? Acestea sunt „binefacerile” tehnologiei?

3 Cele 3 schimbări simple de stil de viață care ar putea adăuga aproape un deceniu vieții tale, potrivit unui studiu

4 Lux în Alpi, furie la Moscova. Elita Rusiei petrece în Occident, în timp ce războiul din Ucraina continuă

5 BREAKING Șeful Armatei anunță că în România „urmează să fie dislocat un detașament de soldați americani dotați cu tancurile Abrahms”