Asociația "21 Decembrie 1989", la 25 de ani de activitate

Asociația "21 Decembrie 1989" a aniversat 25 de ani de la înființare, evenimentul fiind marcat duminică seara printr-o gală de decernare a diplomei de membru de onoare și a medaliilor "Eroul Revoluției Române ?89" urmașilor de eroi-martiri și medicilor care au salvat vieți în noaptea de 21 spre 22 decembrie 1989.

Președintele Asociației "21 Decembrie 1989", Teodor Mărieș, a subliniat, în alocuțiunea sa, că, la 25 de ani de la tragicele evenimente din decembrie 89, această organizație nu va înceta să lupte pentru aflarea adevărului.

"Asociația "21 decembrie" a dorit întotdeauna să se facă dreptate. (,..) Nu erau destule victime. A fost nevoie de alte sacrificii după 21 decembrie 1989", a spus Mărieș, care a trecut în revistă evenimentele care au marcat căderea regimului comunist.

El le-a amintit participanților faptul că, în ultima săptămână, a fost anunțată redeschiderea dosarului Mineriadei din 13—15 iunie 1990. AGERPRES


populare
astăzi

1 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

2 VIDEO Premiul Darwin pentru prostie / Momentul în care un turist bulgar este mușcat de urs, în zona Barajului Vidraru

3 Fraților, e groasă treaba / Lia Savonea ar solicita Guvernului Bolojan drepturi salariale de 1 miliard de euro

4 SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate

5 Karner explică de ce Austria a blocat aderarea României în Schengen din 2022: „A fost una dintre cele mai dificile decizii din cariera mea”