Brăila: Peste 500 de tineri participă la a treia seară de proteste

Peste 500 de tineri au ieșit în stradă la Brăila joi, pentru a protesta împotriva 'sistemului corupt' și a clasei politice, în a treia seară consecutivă de manifestații.

* LIVE UPDATE O nouă zi de proteste în Piața Universității și în țară, după tragedia de la Colectiv

Protestatarii au venit în Piața Independenței, locul unde s-au întâlnit și în ultimele două seri, iar de aici au plecat pe Calea Călărașilor, principala arteră din Brăila, spre Centrul Istoric, pe drum intonând Imnul Național.

Manifestanții au mers și în fața sediului Inspectoratului pentru Situații de Urgență, unde au aplaudat și au scandat 'Cinste lor, cinste lor, cinste pompierilor!'.

Platoul din Piața Independenței din Brăila s-a transformat, de duminică seara, într-un altar în jurul fotografiei brăileanului Andrei Petru Bucă, de 29 de ani, de profesie arhitect, decedat în incendiul din clubul bucureștean.

AGERPRES / (A — autor: Ecaterina Ignat, editor: Marius Frățilă)


populare
astăzi

1 Imagini din Europa pentru prostovanii din Ro care cred că Occidentul ne-a furat apa din Dunăre...

2 Yuval Noah Harari / Douăsprezece teze despre lumea care vine

3 VIDEO Turcia reacționează vehement după ce două nave civile au fost lovite de drone în Marea Neagră, la plecarea din Rusia

4 Ce „coace” Tucker Carlson? /

5 De citit ce spune omul ăsta! / Expert hidrotehnic, verdict dur despre soluțiile pentru Dunăre: „Frecție la picior de lemn”