CAB: Medicul Mohamad Yassin rămâne în arest preventiv

Medicul Mohamad Yassin, acuzat de trafic de influență, rămâne în arest preventiv după ce Curtea de Apel București i-a respins marți contestația. De asemenea, rămâne în arest preventiv și Tahli Fadel, acuzat de complicitate la trafic de influență. Decizia este definitivă.

În 4 aprilie, Magistrații Tribunalului București au admis cererea DNA privind arestarea preventivă pentru 30 de zile a lui Mohamad Yassin și a lui Tahli Fadel.

Medicul Mohamad Yassin este acuzat de DNA de trafic de influență pentru că, în perioada octombrie 2014 — martie 2015, în mod direct și prin intermediul lui Tahli Fadel, ar fi pretins de la doi denunțători suma de aproximativ 2 milioane euro, în schimbul desființării condamnării de 23 de ani închisoare primită de sirianul Omar Hayssam.

El este medicul care a apărut și în dosarul Omar Hayssam, fiind împuternicit ca emisar în legătură cu eliberarea jurnaliștilor care au fost răpiți în Irak în 2005. AGERPRES


populare
astăzi

1 Interesantă ipoteza lansată de Caramitru...

2 De citit...

3 Voi ați citit ce pregătește Ucraina?

4 Dezvăluire / CSM a decis în secret ca magistrații să primească în continuare diurnă de 2% pe zi, deși legea interzice asta

5 „Îi este frică și nu vrea să-și asume riscuri” / Un important propagandist rus cere răsturnarea lui Putin. Pe cine propune ca înlocuitor