Captură de 36 kg de droguri 'Khat' - marijuana africană pe aeroportul Otopeni

Procurorii DIICOT, împreună cu ofițeri de poliție judiciară din cadrul Poliției de Frontieră Aeroport Henri Coandă și Biroul Vamal Otopeni, au depistat, joi, un cetățean român în timp ce intenționa să introducă în România 18 pachete ce conțineau aproximativ 36 kg de "Khat", un drog de mare risc cunoscut ca "marijuana africană". Potrivit unui comunicat al DIICOT, drogurile erau aduse din Etiopia. În cauză se efectuează acte de urmărire penală pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de droguri de mare risc față de cetățeanul român N.B.

Acesta a fost reținut joi pentru 24 de ore și va fi dus vineri la Tribunalul București, cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului