Comisia de cod electoral a votat pentru înființarea unui partid cu trei membri

Un partid politic va putea fi constituit doar din trei membri, a decis marți Comisia pentru cod electoral. Pentru această variantă au votat zece parlamentari, patru au fost împotrivă și unul s-a abținut.

Parlamentarii au eliminat astfel criteriul teritorial existent în prezent în legea partidelor politice, optând pentru posibilitatea ca un partid să poată fi înființat doar de trei persoane.

Președintele comisiei, Valeriu Zgonea, a precizat că are mandat de la PSD pentru a susține înființarea unui partid politic din trei membri.

"Avem mandat de la conducerea PNL de a susține eliminarea criteriului teritorial", a arătat și vicepreședintele comisiei, Mihai Voicu.

Pentru eliminarea criteriului teritorial s-a exprimat și UDMR, prin vocea deputatului Marton Arpad. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

5 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți