Constanța: Circa 5.000 de protestatari, pe bulevardele orașului

Circa 5.000 de constănțeni protestează, pentru a patra seară consecutiv, pe bulevardele din centrul Constanței, fiind vorba de cel mai mare număr de protestatari comparativ cu cel înregistrat în serile trecute.

Oamenii s-au strâns inițial pe platourile Primăriei și Prefecturii, ulterior plecând într-un marș de protest.

Protestatarii cer schimbarea întregii clase politice și scandează diverse lozinci precum "Nu plecăm, nu plecăm", "CNA, demisia", "Corupția ucide", "Afară, afară, cu mafia din țară", "Demisia".

Pe pancartele pe care unii dintre aceștia le poartă scrie, printre altele, "Educația, prioritate națională", "Bunicii la război, părinții la revoluție, acum e rândul nostru", "Confiscarea averilor ilicite", "Bani pentru educație și sănătate", "Salariul minim să fie majorat".

Ordinea publică este asigurată de polițiști și jandarmi și, ca și în serile anterioare, nu s-au înregistrat incidente.

Și joi și miercuri seară, în Constanța, au participat la proteste câteva mii de persoane, numărul protestatarilor fiind mai mic, de câteva sute, marți seară.

AGERPRES/(AS — autor: Nona Jalbă; editor: Adrian Drăguț)


populare
astăzi

1 „Valorile” României au lovit din nou...

2 „Declin cu respect această eventuală nominalizare”

3 BREAKING Nume controversate apar în viitorul Guvern / Lista miniștrilor din Guvernul Tomac și cine sunt aceștia

4 VIDEO Priviți, Rusia a început să se teamă!

5 VIDEO „Ești proastă!” / Derapaj total al lui Trump la NBC: o jignește pe jurnalista Kristen Welker și iese din interviu în plin schimb de replici