CTP: Mitigul Antena3-justiţia băgatului în mă-sa

Cristian Tudor Popescu a criticat dur  plimbarea celor de la Antena 3 de duminică: “În fiecare societate, există oameni care n-au dat vreodată doi bani pe supremaţia legii, pe statul de drept. Singura Justiţie care contează este cea pe care ar face-o ei băgând în mă-sa, scuipând, dând cu pumnul, luând la şuturi, după cum povestesc de nenumărate ori la o bere, o ţuică sau un ceai de sunătoare”, a  scris acesta in editorialul  intitulat  “Judecătorii de stradă”, din Gândul.

 “Apelul Antenei 3, precedat de nenumăratele ameninţări şi îndemnuri explicite la violenţă proferate de-a lungul anilor în special de angajatul M. Badea al zisului post, este echivalent cu chemarea lui Ion Iliescu adresată „oamenilor de bine” să facă ordine şi curăţenie în Piaţa Universităţii. Sau cu pregătirea muncitorilor din Vâlcea, în ultimele zile ale regimului ceauşist, să fie aruncaţi împotriva manifestanţilor de la Timişoara.

Împingerea unor mase de civili împotriva altora, pe deasupra şi pe dedesubtul legilor şi instituţiilor statului, este un procedeu specific conştiinţei totalitare. Ea se bazează întotdeauna pe o înşelătorie mediatică de proporţii – în cazul Antena 3, interzicerea funcţionării acestei televiziuni, de care n-a fost vorba niciun moment, aş fi protestat fără ezitare, scris şi oral, în faţa unei asemenea măsuri. Lucrătorii Antena 3 nu au decât a schimba un sediu, în care stau cu chirie, cu altul”, a mai spus CTP.


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte...

2 De citit... / Culisele vizitei lui Nicușor Dan în SUA și cine a făcut lobby puternic pentru România

3 Povestea de film a celui „incredibil de prost”. Cum a reușit un puști de 20 de ani să devină un adevărat agent 007 în iadul din Vietnam

4 VIDEO Imagini în premieră cu primul nod rutier pe trei niveluri din România

5 Ideologul Kremlinului avertizează asupra riscului unei înfrângeri a Rusiei și pledează pentru răpirea lui Zelenski