Cutremur de 3,3 grade pe scara Richter în județul Vrancea, vineri dimineață

Risc Seismic

Un cutremur cu magnitudinea de 3,3 grade pe scara Richter s-a produs vineri dimineață, la ora locală 3,36, în zona seismică Vrancea, județul Vrancea, conform Institutului Național pentru Fizica Pământului /INFP/. Seismul a avut loc la o adâncime de 137 de kilometri. Localitățile cele mai apropiate de epicentru au fost Covasna (37 kilometri), Focșani (46 kilometri), Râmnicu Sărat (49 kilometri), Târgu Secuiesc (50 kilometri) și Mărășești (54 kilometri).

În luna mai, au avut loc 16 cutremure, în zonele Vrancea, Muntenia și Banat, cu magnitudini cuprinse între 2,5 și 3,5 grade pe scara Richter. Cel mai mare seism din România în acest an s-a produs în data de 29 martie, în județul Buzău, și a avut o magnitudine de 4,9 grade pe scara Richter.

Conform datelor INFP, de la începutul anului 2015, în zona seismică Vrancea, au mai fost înregistrate două cutremure cu magnitudinea de 4,6 grade pe Richter, unul având loc în data 24 ianuarie, iar celălalt pe 16 martie.

Anul trecut, pe 22 noiembrie, s-a produs un cutremur de 5,7 grade pe scara Richter, mișcarea tectonică fiind cea mai mare înregistrată în România în ultimii ani.

AGERPRES

Risc Seismic


populare
astăzi

1 Coșmarul unui român după ce hibridul Toyota i-a luat foc: A plătit rate pentru o mașină inexistentă

2 Mare e grădina ta, Doamne... / Mesajul lui Dungaciu de pe „Prințesa Dunării”: „Armada AUR a pornit să redescopere și să elibereze România”

3 Schimbare strategică în Asia Centrală: China devine furnizor cheie de arme sub privirea lui Putin

4 „Pare că există un soi de complicitate” / De ce îl apără cu atâta înverșunare Nicușor Dan pe Lucian Pahonțu?

5 „Lumea nu mai crede că Nicușor Dan are voința sau interesul să scape de captura serviciilor”