Cutremur de 3,3 grade pe scara Richter în zona seismică Vrancea, joi dimineață

Cutremur de 3,3 grade pe scara Richter în zona seismică Vrancea, joi dimineață

Risc Seismic

Un cutremur cu magnitudinea de 3,3 grade pe scara Richter s-a produs joi dimineață, la ora locală 2,26 în zona seismică Vrancea, județul Buzău, conform Institutului Național pentru Fizica Pământului /INFP/.

Seismul a avut loc la o adâncime de 147 de kilometri. Localitățile cele mai apropiate de epicentru au fost Covasna (32 km), Săcele (41 km), Vălenii De Munte (46 km), Sfântu Gheorghe (47 km) și Târgu Secuiesc (48 km).

Cel mai mare seism din România în acest an s-a produs în data de 29 martie, în județul Buzău, și a avut o magnitudine de 4,9 grade pe scara Richter.

Conform datelor INFP, de la începutul anului 2015, în zona seismică Vrancea, au mai fost înregistrate două cutremure cu magnitudinea de 4,6 grade pe Richter, unul având loc în data 24 ianuarie, iar celălalt pe 16 martie.

Anul trecut, pe 22 noiembrie, s-a produs un cutremur de 5,7 grade pe scara Richter, mișcarea tectonică fiind cea mai mare înregistrată în România în ultimii ani.

AGERPRES

Risc Seismic


populare
astăzi

1 „O recesiune cum nu au avut în 250 de ani” / Ce ar însemna ca Europa să vândă activele și titlurile de stat care reprezintă datoria SUA

2 „Ați venit aici să ucideți oameni pentru bani”. Mărturia unui sârb despre experiența în armata rusă

3 Țara în care am ajuns să trăim... / Curtea de Apel Ploiești a hotărât reluarea de la zero a procesului lui Liviu Luca, fostul cap al sindicatului din Pe…

4 General american / Dacă Ucraina trece de această iarnă, Rusia pierde războiul

5 DEZVĂLUIRE Finlandezilor li s-a spus să nu-i mai bată pe americani, pentru că era „umilitor și demoralizant”