Cutremur de 3,6 grade pe Richter în județul Buzău, miercuri dimineață

Risc Seismic

Un cutremur cu magnitudinea de 3,6 grade pe scara Richter s-a produs miercuri dimineață, la ora locală 2,18, în zona seismică Vrancea, județul Buzău, conform Institutului Național pentru Fizica Pământului /INFP/.

Seismul a avut loc la o adâncime de 141 de kilometri, iar localitățile cele mai apropiate de epicentru au fost Covasna (39 de kilometri), Vălenii De Munte (45 de kilometri), Săcele (51 de kilometri), Târgu Secuiesc (55 de kilometri), Buzău (58 de kilometri).

În România, cel mai mare seism din acest an s-a consemnat în data de 29 martie, tot în județul Buzău, și a avut o magnitudine de 4,9 grade pe scara Richter. AGERPRES

Risc Seismic


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte...

2 VIDEO Fosta soție, dezvăluiri dureroase despre partea întunecată a lui Péter Magyar, premierul ales al Ungariei

3 SONDAJ Pe cine vor românii premier: Bolojan este pe locul doi în preferințe

4 Controale la domiciliu pentru 7 milioane de români: Poliția va verifica asigurările obligatorii de locuință

5 Un laș de care ar trebui să ne fie scârbă...