CUTREMUR de 3,6 grade pe scara Richter în Vrancea, miercuri dimineață

Risc Seismic

Un cutremur cu magnitudinea de 3,6 grade pe scara Richter s-a produs miercuri dimineață, la ora locală 7,37 (5,37 UTC), în zona seismică Vrancea, județul Vrancea, potrivit Institutului Național pentru Fizica Pământului /INFP/.

Cutremurul a avut loc la o adâncime de 143 kilometri, iar cele mai apropiate localități de epicentru au fost Covasna (38 km), Focșani (47 km), Râmnicu Sărat (49 km), Târgu Secuiesc (51 km) și Mărășești (56 km).

În data de 31 octombrie s-a produs un seism de 4,8 grade pe Richter, însă cel mai important cutremur din acest an s-a înregistrat pe data de 29 martie și a avut o magnitudine de 5 grade pe scara Richter.

AGERPRES

Risc Seismic


populare
astăzi

1 Dezvăluirile unui fost agent CIA despre jocurile de culise din Orientul Mijlociu: „N-ar fi pentru prima dată când face asta”

2 Așa o fi?

3 „I-am livrat șefului Poliției genți pline cu bani. O parte erau pentru Orbán” / Dezvăluirile unui fost interlop din Budapesta

4 Foarte interesante amănunte...

5 Lumea rămâne fără petrol? / Ce spune Goldman Sachs