De ce îl acuză DNA pe fostul ministru PDL Gabriel Berca

Fostul ministru de Interne din Guvernul MRU, Gabriel Berca, este audiat joi la DNA Bacău. Acesta este cercetat de DNA pentru că, în 2012, prin intermediar, ar fi cerut, în tranşe, peste 180.000 euro ca să-şi folosească influenţa pe lângă membri ai Guvernului în vederea alocării de fonduri unei primării, au declarat surse judiciare.

Prin intermediul lui Mihai Banu, el a pretins şi primit, atât pentru sine cât şi pentru partidul din care făcea parte, în mai multe tranşe, peste 180.000 euro. Acuzaţia oficială este de trafic de influenţă.

Banii au fost ceruţi ca, în schimb, în calitate de senator şi presedinte al organizaţiei judeţene Bacău a Partidului Democrat Liberal, să-şi folosească influenţa personală pe lânga membri ai Guvernului, în vederea alocării unei sume de bani Primăriei Ardeoani, necesare achitării lucrărilor de construcţie în valoare de aproximativ 5,6 milioane lei, executate în beneficiul comunei de către o firmă.


populare
astăzi

1 Surpriză de proporții la CCR! / Trei judecători denunță autosesizarea ilegală a Curții

2 Surpriză de proporții / Rusia ar fi golit celebrul depozit de explozibili de la Cobasna, din Transnistria, supranumit „Hiroshima Europei”!

3 Construcțiile uriașe de pe Autostrada A1 care schimbă Valea Oltului. Cum avansează lucrările la pasajul pentru urși și tuneluri

4 Septembrie se anunță mai cald decât de obicei: Vreme de vară în majoritatea țării

5 Râcă la PSD din cauza lui Georgescu...