Decesele cauzate de supradozele de heroină, în creștere în SUA

Decesele cauzate de supradozele de heroină în SUA au crescut de aproape patru ori între anii 2000 și 2013, relevă un raport al Centres for Disease Control, publicat miercuri.

Documentul, care include date din 28 de state, evidențiază și o schimbare a demografiei rasiale. Dacă în anul 2000, decesele cauzate de supradozele de heroină au fost cele mai frecvente în rândul persoanelor de culoare, de vârstă mijlocie, până în 2013, albii non-hispanici, cu vârsta cuprinsă între 18-44 de ani, au reprezentat majoritatea victimelor supradozelor de heroină.

De asemenea, deși supradozele de analgezice opioide sunt în continuare mai frecvente decât cele de heroină, în perioada 2010-2013, a crescut numărul supradozelor de heroină, în timp ce situația a rămas neschimbată în ceea ce privește supradozele de analgezice opioide.

Potrivit raportului, bărbații sunt de patru ori mai susceptibili decât femeile să moară ca urmare a unei supradoze de heroină. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor