DNA l-a reținut pe șeful Oficiului pentru Protecţia Martorilor

DNA l-a reținut pe șeful Oficiului pentru Protecţia Martorilor, Adrian-Augustin Bărăscu. El a fost audiat la DNA, iar apoi a fost reținut, urmând ca mâine să fie dus în fața judecătorilor cu mandat de arestare preventivă.

Totul ar fi pornit de la o sesizare a IGPR, instituţie în subordinea căreia funcţionează Oficiul. În urma unui control, au fost descoperite nereguli care îl vizează pe chestorul Bărăscu şi pe alţi angajaţi.

Oficiul este una din cele mai secretizate structuri din întreg sistemul de poliţie. Programul de Protecţie a Martorilor există în România din primăvara anului 2003, fiind înfiinţat în urma recomandărilor Uniunii Europene. In aceste programe, potrivit Legii 682/2002 pot fi incluse persoanele care au calitatea de martor, potrivit Codului de Procedură Penală, dar şi persoane care nu au nicio calitate procesuală, dar care deţin şi oferă informaţii privind infracţiuni grave cum sunt cele din domeniul crimei organizate, sau cele care privesc siguranţa statului. In ce priveşte infracţiunile economice, prejudiciul cauzat trebuie să depaşească 50.000 de euro.


populare
astăzi

1 Trei camere în Genova, la prețul unei garsoniere în București: „Nu, frate, vreau să dau de la 200.000 de euro în sus, în România”

2 Nicu Fălcoi, înlăturat de la șefia Avioane Craiova în plin scandal al IAR-99 blocate

3 O apropiată a lui Adrian Năstase, propunerea PSD pentru șefia Institutului Cultural Român

4 Traseul dronei rusești care a lovit un bloc din Galați: cum s-a desprins din grupul de atac și ce încărcătură explozivă avea

5 „Fiecare vehicul rus este o țintă” / Ucraina spune că a „tăiat” coridorul strategic dintre Crimeea și Donbas