Ginerele lui Băsescu, la DNA în dosarul de şantaj

Ginerele lui Băsescu, la DNA în dosarul de şantaj

Ginerele fostului preşedinte Traian Băsescu, avocatul Radu Pricop, a ajuns miercuri dimineaţă la sediul DNA, pentru a fi audiat în dosarul în care este cercetat sub control judiciar pentru complicitate la şantaj. În acelaşi dosar, fiul fostului preşedinte al Republicii Moldova, Sergiu Lucinschi, este cercetat pentru şantajarea unui om de afaceri.

"În perioada decembrie 2014 — martie 2015, inculpatul Lucinschi Sergiu, beneficiind de complicitatea altor persoane, a exercitat asupra unui om de afaceri acțiuni de constrângere, pentru a-l determina să-i remită suma totală de 4.000.000 euro, nedatorată de acesta din urmă, în vederea retragerii unei plângeri penale formulate la DIICOT pentru mai multe infracțiuni (printre care și gestiune frauduloasă)", susține DNA.


populare
astăzi

1 Afacerea secolului la granița României: „Ar fi păcat să ratăm momentul”. Planul propus de Armand Goșu pentru reconstrucția Ucrainei

2 VIDEO Paula Seling, aspru criticată în Moldova după un moment de prostie pură în plină discuție despre unire

3 „Asta mi se pare anormal” / Ce pensie are Traian Băsescu

4 Șapte mașini și o lecție de răbdare: tânărul obligat să aștepte pentru a traversa strada stârnește indignare online

5 David Popovici, bun de plată / Campionul olimpic a pariat și a rămas dator peste noapte. „Nu a vrut și am insistat!”. Cui îi datorează bani