Incendiu la Penitenciarul Poarta Albă, zeci de deținuți au fost evacuați

Un număr de circa 50 de deținuți au fost evacuați în urma unui incendiu izbucnit, miercuri seară, la secția exterioară de la Valea Seacă a Penitenciarului Poarta Albă din județul Constanța. Purtătorul de cuvânt al penitenciarului, Gabriel Botezan, a declarat, pentru AGERPRES, că incendiul a izbucnit în cadrul uneia dintre clădirile de deținere, în prezent pompierii intervenind pentru stingerea focului.

Potrivit reprezentantului penitenciarului, nu s-au înregistrat victime.

Reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Dobrogea au declarat că la locul producerii incendiului au fost trimise cinci autospeciale și un echipaj SMURD, pompierii reușind să limiteze extinderea flăcărilor.

Conform dispecerului ISU, au fost distruse bunurile din două spații de detenție și acoperișul acestora, pe o suprafață de circa 400 de metri pătrați. AGERPRES


populare
astăzi

1 Cine este omul de afaceri român găsit mort în munți, la cascadele Tre Santi din Italia. Sergiu avea 46 de ani și doi copii

2 De citit... / Din acest material rezultă clar încotro se îndreaptă Lumea...

3 „Aș fi putut să am doar grădinița sau 4 clase”. Aroganța șefului CJ Ilfov, Hubert Thuma, în scandalul CV-ului: „Am fost ales de oameni”

4 Dezvăluirile unui fost ofițer KGB din culisele presupusei acțiuni de kompromat împotriva lui Trump la Moscova

5 Ce a descoperit un cunoscut vlogger în țara pe care toți o dau ca model României: „M-am înșelat amarnic”