Kiss Alexandru rămâne sub control judiciar, a decis Curtea de Apel Oradea

Kiss Alexandru rămâne sub control judiciar, a decis Curtea de Apel Oradea

Vicepreședintele Consiliului Județean Kiss Alexandru va fi cercetat în continuare sub control judiciar, după ce Curtea de Apel Oradea a respins marți contestațiile formulate de DNA - Serviciul Teritorial Oradea și de Kiss Alexandru împotriva încheierii penale pronunțate de Tribunalul Bihor, potrivit unui comunicat.

Tribunalul Bihor a dispus măsura controlului judiciar pe o durată de 60 de zile, până la data de 1 august 2015.

Tribunalul Bihor a respins pe 3 iunie propunerea de arestare preventivă formulată de procurorii DNA pe numele lui Kiss Alexandru, dispunând cercetarea acestuia sub control judiciar.

Kiss a fost reținut pe 2 iunie de procurorii DNA pentru luare de mită, spălare de bani și abuz în serviciu contra intereselor publice, toate infracțiunile fiind sub formă continuată. În același dosar, procurorii DNA l-au reținut și pe omul de afaceri Beneamin Rus, patronul grupului Selina, pentru spălare de bani. AGERPRES


populare
astăzi

1 Credeți că DNA va arunca o privire peste informația asta?

2 „Avea abonament la clubul de striptease Luna. Era un vampir” / Dezvăluiri, într-o nouă carte, despre „haremul” lui Putin

3 De citit... / Așa o fi? / Dezvăluiri care dau fiori despre șpăgile din afacerile cu armament ale României

4 La Kiev e noaptea cuțitelor lungi?

5 Oana Gheorghiu, prima reacție după declarațiile lui Carmen Uscatu: „Sunt surprinsă. Sper să nu fie o încercare de a mă înlătura din ONG”