Klaus Iohannis va efectua luni o vizită oficială în Spania (EFE)

Klaus Iohannis va efectua luni o vizită oficială în Spania (EFE)

Președintele României, Klaus Iohannis, va efectua luni prima sa vizită oficială în Spania, a anunțat vineri agenția EFE. Conform sursei citate, Iohannis se va întâlni cu Regele Spaniei, Felipe al VI-lea, și cu premierul Mariano Rajoy, urmând să participe de asemenea la reuniuni culturale și cu reprezentanți ai mediului de afaceri.

Agenția EFE precizează că, potrivit datelor Institutului Național de Statistică din Spania, 751.208 români erau stabiliți în această țară anul trecut, românii formând astfel în Spania cea mai numeroasă comunitate de imigranți.

Printre contactele la nivel înalt dintre oficialii din cele două țări în ultimii ani, agenția spaniolă de presă menționează vizita la București a ministrului spaniol de externe, José Manuel García-Margallo, în mai 2013, precum și vizitele efectuate în Spania de premierul Victor Ponta în luna iulie a aceluiași an și de ministrul de externe Titus Corlățean în martie 2014. AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING DNA a găsit la domiciliul primăriței din Olteni / Teleorman 251.860 de euro, 90.100 de lei și 320 de dolari

2 VIDEO Trump Jr. / „Am fost la Monaco, jumătate dintre mașinile de superlux sunt ale ucrainenilor”

3 VIDEO Pe asta ați văzut-o?

4 Hopa! Ce avem noi aici?

5 Document / „Europa va fi de nerecunoscut” / Noua strategie de securitate a SUA dă fiori...