Militari români la exercițiul multinațional Combined Resolve IV în Germania

250 de militari din Batalionul 151 Infanterie "Războieni", de la Iași, participă, în perioada 7 mai - 6 iunie, la Exercițiul multinațional Combined Resolve IV, la Centrul de Instruire din Hohenfels, în Germania, informează Ministerul Apărării Naționale printr-un comunicat transmis miercuri AGERPRES. Potrivit sursei citate, exercițiul se desfășoară după un scenariu fictiv, având scopul de a antrena forțele participante pentru planificarea și executarea unui larg spectru de operații terestre ofensive, defensive, de sprijin și stabilitate.

Combined Resolve IV urmărește, de asemenea, dezvoltarea nivelului de instruire pentru executarea misiunilor în comun, creșterea nivelului de interoperabilitate și perfecționarea procedurilor de lucru.

Militarii români vor lua parte la exercițiu cu aproximativ 30 de mijloace tehnice, se arată în comunicat.

Peste 4.700 de militari din zece state membre NATO — Albania, Bulgaria, Croația, Cehia, Danemarca, Italia, Letonia, România, Slovenia, Statele Unite — și din state partenere — Moldova, Muntenegru și Serbia — participă la Combined Resolve IV, în perioada 1 mai — 26 iunie, potrivit site-ului Armatei SUA în Europa. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA