Noul ambasador al Statelor Unite la București, la Palatul Victoria pentru o primă întâlnire cu Victor Ponta

Hans Klemm, noul ambasador al Statelor Unite la Bucuresti, se afla miercuri dimineata la Palatul Victoria, pentru o prima intalnire cu premierul Victor Ponta. Hans Klemm a ajuns duminica noaptea in Bucuresti, iar luni a fost primit la Palatul Cotroceni de presedintele Klaus Iohannis.

Hans Klemm a depus, pe 16 septembrie, juramantul in calitate de ambasador al SUA in Romania, intr-o ceremonie la care a participat secretarul de stat american, John Kerry.

Reamintim ca SUA nu au avut ambasador in Romania din 2012, cand a incetat mandatul lui Mark Gitenstein. In acest timp, ambasada a fost condusa de insarcinatul cu afaceri.

Intr-un mesaj facut public duminica, cu cateva ore inainte de sosirea noului ambasador, Ambasada SUA isi reafirma sprijinul pentru procurorii anticoruptie, pe fondul criticilor aduse de premierul Victor Ponta procurorului care l-a trimis in judecata in dosarul Rovinari - Turceni.


populare
astăzi

1 Actorul Marius Manole a aflat o poveste veche despre premierul Bolojan de la o chelneriță din Oradea. „Asta spune multe despre el”

2 UPDATE Acesta este PSD, oameni buni...

3 Rețineți asta / A fost ultima guvernare la care a mai participat PSD!

4 Grindene, uită-te pe contul lui Bolojan, să vezi diferența dintre voi, prostule!

5 Acesta este PSD, oameni buni! / Cine a „vândut” de fapt România? Lista prezentată de Oana Gheorghiu