Noul ambasador al SUA în România a depus jurământul

Noul ambasador al SUA în România, Hans Klemm, a depus miercuri jurământul în faţa secretarului de stat al Statelor Unite ale Americii, John Kerry, într-o ceremonie desfăşurată la Departamentul de Stat, în Washington, D.C., potrivit Agerpres.

La 22 iulie, Hans Klemm a fost audiat în Comisia de politică externă, unde a afirmat că România este un "prieten" şi un "partener" al Statelor Unite. Cu acel prilej, el s-a angajat să consolideze relaţiile bilaterale şi să susţină eforturile anticorupţie. 

Hans G. Klemm a fost nominalizat pentru funcţia de ambasador al Statelor Unite în România la 24 martie. El a fost audiat de Comisia de politică externă a Senatului SUA alături de alţi patru diplomaţi ? ambasadorii nominalizaţi ai Statelor Unite în Polonia, Cipru, Estonia şi Norvegia.


populare
astăzi

1 Hopa! / Oamenii de afaceri acuzați de dare de mită în dosarul lui Ciprian Ciucu...

2 „Singura în stare a explica ce n-am înțeles de la început” / CTP, „ipoteză care arată a conspiraționism” despre Nicușor Dan

3 Așa o fi?

4 Moscova, sub asaltul dronelor ucrainene. Revoltă populară și reacția propagandei Kremlinului

5 Trei chestii care dau de gândit și nu sunt deloc întâmplătoare...