Percheziții de amploare în Portul Constanța

Mai multe percheziții au loc, joi, în întreg Portul Constanța,  existând suspiciune de evaziune fiscală.

 Din dispoziția inspectorului general, chestor general de poliție Petre Tobă, Poliția Română a declanșat o amplă acțiune de verificare a legalității mărfurilor transportate în Portul Constanța, în scopul prevenirii activităților ilicite, ce afectează atât veniturile bugetare, cât și mediul concurențial. Vor fi vizate în special transporturile de cereale, dar și celelalte transporturi cu produse autohtone (lemn, deșeuri metalice și nemetalice etc). 

Echipele de control scanează documentele însoțitoare de transport al mărfurilor ce părăsesc incinta portuară astfel încât să fie realizată traseologia mărfurilor de la beneficiar (societatea din port) către societățile furnizoare. Această activitate are rolul de a identifica societățile comerciale și persoanele care controlează societățile implicate în activitățile evazioniste. 


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte...

2 Ce pregătește PSD / Culisele puciului împotriva lui Bolojan

3 Noul șef al ITM București, surprins că vine la serviciu cu un Lamborghini de 300.000 de euro. Bolidul nu apare în declarația de avere

4 Controale la domiciliu pentru 7 milioane de români: Poliția va verifica asigurările obligatorii de locuință

5 „Bă, tu mă faci pe mine borfaș? Mi-am dat viața pentru partid” / Bătaie în AUR