Percheziții în București și Ilfov, într-un dosar de evaziune cu prejudiciu de circa 5 milioane euro

Polițiștii bucureșteni, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul București, efectuează joi zece percheziții în Capitală și județul Ilfov, într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de evaziune fiscală cu un prejudiciu estimat la 5.000.000 de euro.

În dosar sunt implicați 10 cetățeni străini și români, pe numele a trei dintre ei fiind emise și mandate de aducere, informează un comunicat de presă al DGPMB.

În urma documentării activității infracționale, s-a stabilit faptul că bănuiții, prin intermediul mai multor firme, ar fi încheiat tranzacții fictive, în scopul deducerii de TVA.

Audierile vor avea loc la sediul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Poliției Sector 5.

Acțiunea beneficiază de suportul de specialitate al DOS — IGPR și al SRI. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Ca pinguinii, admirau morbid prostia olguților”

2 Țara a rămas a lor, chiar dacă nu mai sunt, oficial, la butoane...

3 Păcăleala mâncării stradale din Beijing: „mătușa cu pulpe de gâscă” a recunoscut ce vindea, de fapt. Mii de clienți furioși

4 Proiect de lege / Închisoare până la 5 ani pentru șefii de instituții care nu recuperează prejudiciile constatate de Curtea de Conturi

5 Ce se întâmplă cu adevărat în Europa? Indiciile care îi fac pe experți să vorbească despre o „resetare” a UE