Percheziții la firme de pază din București, Ilfov și Vrancea

Percheziții la firme de pază din București, Ilfov și Vrancea

Procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București efectuează luni 12 percheziții în București, Ilfov și Vrancea într-un caz de evaziune fiscală în care sunt implicate și firme de protecție și pază.

Potrivit unui comunicat al Parchetului, reprezentanții firmelor de pază au creat un circuit infracțional format din mai multe societăți comerciale, prin care ar fi fost evidențiate tranzacții fictive derulate în perioada 2009-2014.

Astfel, în contabilitatea firmelor au fost înregistrate achiziții fictive reprezentând servicii, care în realitate nu au fost prestate, bugetul de stat fiind prejudiciat cu aproximativ 18 milioane lei.

Anchetatorii au emis mandate de aducere pe numele a 16 persoane, care vor fi aduse la audieri.

La acțiune participă și polițiști de la IGPR — Direcția de Investigare a Fraudelor.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți asta, oameni buni! Câți sinecuriști ca ăștia or fi în toată România?

2 BREAKING „Un bârlog de tâlhari” / Președintele Germaniei, atac fără precedent la conducătorii SUA

3 Presa din Ungaria / „Ursula von der Leyen face România măreață. Ce s-a întâmplat este fără precedent”

4 Cine era femeia ucisă de ICE. Proteste în mai multe orașe din SUA după violențele din Minneapolis

5 Trump aprobă sancțiunile împotriva Rusiei, punând presiune pe Putin. Senatul american se pregătește pentru un vot rapid