Pieptea: Instanța nu a comunicat prefectului Capitalei hotărârea de arest preventiv a lui Oprescu

Instanța nu a comunicat prefectului Capitalei hotărârea de arest preventiv, în consecință acesta nu poate emite ordinul de constatare a suspendării din funcția de primar a lui Sorin Oprescu, a precizat luni viceprimarul Bucureștiului Cornel Pieptea.

"Din punct de vedere legal, prefectul nu poate emite ordinul de constatare a suspendării până când nu este comunicată de instanță hotărârea de arest preventiv. Nu putem face altceva decât să așteptăm. Dl prefect a luat legătura cu persoanele implicate în această speță și am solicitat ca aceste lucruri să se poată realiza cât mai repede", a declarat Pieptea, la finalul unei ședințe a conducerii PMB, care a avut loc începând cu ora 14,00.

Întrebat dacă este pregătit să preia funcția de primar general interimar, Pieptea a răspuns afirmativ, subliniind că este mai mult tehnocrat. "Sunt pregătit. Nu este un lucru pe care mi-l doresc, condiția mea era mai mult de tehnocrat (...) decât să fiu implicat în activitatea politică", a arătat el. AGERPRES


populare
astăzi

1 Document exploziv / Citiți asta, nu ar fi exclus ca de aici să i se fi tras lui Bolojan...

2 Vârsta de pensionare pentru mame, redusă: Câți ani se scad în funcție de numărul copiilor

3 Inginerie de top pe A1 / Viaducte uriașe la Boița, construite prin metode avangardiste

4 Întâmplarea asta cu locul de parcare s-a petrecut la SNSPA, cuibarul de „jmecheri” pentru România...

5 Rușii au ucis-o pe șefa comunicațiilor strategice ucrainene, Valentina Savițka