Polițiștii din Constanța au recuperat patru ancore antice furate dintr-un sit arheologic submarin

Polițiștii din Constanța au recuperat patru ancore antice, dintre care una unică în țară, care au fost sustrase în mod ilegal dintr-un sit arheologic submarin al Mării Negre, informează un comunicat de presă al IGPR remis joi.

Potrivit sursei citate, a fost identificat un bărbat de 37 de ani, din municipiul Constanța, bănuit de comiterea faptei și din investigații s-a stabilit că acele patru piese sunt ancore antice din perioada secolelor I d.H., — VI d.H. (una dintre acestea fiind unică în țară) și ar face parte din patrimoniul cultural național.

Polițiștii au recuperat bunurile în cauză, care au fost predate, conform prevederilor legale, Direcției Județene pentru Cultură Constanța.

Cercetările continuă în vederea stabilirii întregii activități infracționale a bărbatului.

AGERPRES


populare
astăzi

1 A publicat lista firmelor pe care le consideră „băieții deștepți din energie” / Bolojan, prima mișcare ca ministru al Energiei

2 SURSE Bolojan bagă zâzanie în PSD. Nu demite toți prefecții pentru a alimenta zvonurile de trădare

3 Rusia a ajuns deja în România, suntem varză!

4 De citit...

5 Așa o fi?