Prahova: CAS, amendată pentru publicarea adreselor a mii de asigurați

Casa de Asigurări de Sănătate (CAS) Prahova a fost amendată după ce a publicat pe site-ul său oficial date cu caracter personal aparținând unui număr de peste 18.000 de asigurați care nu și-au ridicat cardurile de sănătate. 

Potrivit reprezentanților CAS Prahova, Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal a aplicat instituției o amendă de 8.000 de lei în urma unui control efectuat vineri, în cadrul căruia s-a constatat că au fost publicate online, fără acordul prealabil al asiguraților, adresele a peste 18.000 de persoane.

Purtătorul de cuvânt al CAS Prahova, Cătălin Tudorache, a explicat, pentru AGERPRES, că decizia de a publica aceste date a fost luată pentru facilitarea identificării celor care nu și-au ridicat cardurile de sănătate, în condițiile în care au existat și situații în care numele și prenumele coincideau.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Printr-un mesaj dubios, rușii îi transmit din Luxemburg lui Mircea Geoană că nu l-au uitat

2 Festivalul prostiei în PSD, în plină desfășurare / O filială județeană PSD a votat în unanimitate pentru un guvern fără Ilie Bolojan și fără USR

3 Noi amănunte de la festivalul prostiei din PSD / Ce ar pune la cale Grindeanu, „știuca” politicii românești...

4 BREAKING Iranul a lovit două dintre cele mai mari fabrici de aluminiu din lume și amenință acum universitățile americane din Golf

5 Românca din Italia care a fugit cu lozul de 500.000 de euro și-a sunat partenerul: „Mi-a spus că termină munca și că se întoarce acasă”