Președintele Iohannis efectuează joi o vizită oficială în Serbia

Președintele Klaus Iohannis va efectua joi o vizită oficială în Republica Serbia, unde se va întâlni cu omologul său sârb, Tomislav Nikolic, cu premierul Aleksandar Vucic și cu comunitatea de români din această țară. Potrivit Administrației Prezidențiale, înainte de plecarea în Serbia, joi, în jurul orei 9,15, pe Aeroportul "Henri Coandă" din Otopeni, șeful statului va susține o declarație de presă.

Programul vizitei cuprinde întâlniri cu președintele Republicii Serbia, Tomislav Nikolic, alături de care șeful statului va susține o declarație de presă comună, cu prim-ministrul sârb, Aleksandar Vucic, care va oferi un dejun de lucru în onoarea președintelui Klaus Iohannis, și cu președintele Parlamentului Republicii Serbia, Maja Gojkovic.

În cadrul vizitei, președintele Iohannis se va întâlni cu reprezentanții minorității românești din Serbia și va participa, totodată, la dineul oficial oferit de către președintele Republicii Serbia. AGERPRES


populare
astăzi

1 Înalta Curte a deblocat procesul în dosarul „lovitură de stat”: Călin Georgescu și Horațiu Potra, în judecată

2 Ion Sturza / „Moldovenii risipesc energia României, au arătat degetul mijlociu”

3 Devastator mesaj! / Fost judecător suprem acuză Curtea de Apel București de „sabotaj” în cazul Negoiță

4 Victor Ponta revine cu un partid nou: cum poate frâna AUR și ajuta președintele în 2028

5 Bulgaria înregistrează exporturi record de energie: Un „miracol” în contextul crizei Dunării scăzute