Președintele Klaus Iohannis participă miercuri la Consiliul European extraordinar

Președintele Klaus Iohannis participă miercuri la reuniunea Consiliului European extraordinar informal de la Bruxelles, anunță Administrația Prezidențială. Înainte de plecarea la Bruxelles, șeful statului va susține la Palatul Cotroceni, la ora 12,00, o declarație de presă.

De la ora 19,00, el va participa la Bruxelles la reuniunea informală extraordinară a Consiliului European.

Ulterior, președintele Iohannis va merge la New York, unde va lua parte la Summitul Organizației Națiunilor Unite.

Summitul extraordinar al UE are loc la solicitarea Germaniei, în contextul crizei imigranților, la o zi de la un consiliu extraordinar al miniștrilor de Interne pe același subiect. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului