Protest la Ministerul Finanţelor

Protest la Ministerul Finanţelor

Federatia Nationala a Sindicatelor din Industria Alimentara a organizat vineri dimineata un protest de amploare in fata Ministerului de Finante unde este asteptata delegatia FMI. Acestia cer reducerea TVA la produsele din carne, masura care le-a fost promisa de Guvern.

Presedintele federatiei sindicale, Dragos Frumosu, sustine ca industria carnii este in pericol de colaps si ca angajatii risca sa isi piarda locurile de munca daca aceasta masura a reducerii TVA-ului nu va fi adoptata.

"Ne-au promis ca vor scade TVA si la carne dupa succesul avut de aceasta masura in cazul painii, dar in ultima perioada am auzit ca abia la mijlocul anului viitor se va discuta. Noi vrem la 1 ianuarie 2015 sa avem TVA de 5% la carne pentru ca vrem sa ne pastram locurile de munca.

Industria carnii e in pericol acum. La inceputul anului viitor vom iesi in strada din nou daca nu se adopta aceasta masura si nu vom pleca pana nu ne atingem acest scop", a spus Dragos Frumosu la Antena 3.


populare
astăzi

1 BREAKING Administratoarea blocului din Rahova a ajuns la audieri și susține că reprezentanții firmei recomandate de Distrigaz au rupt sigiliul

2 De citit...

3 Un oficial al BNR, declarații surprinzătoare despre recuperarea Tezaurului României din Rusia la un post TV din Polonia

4 În ce țară am ajuns să trăim! / Un preot din București a fost prins de politișți cu o alcoolemie de 1,73 la mie la volan. În final, în mod suspect, a be…

5 Cele cinci analize de sânge esențiale pe care orice persoană de peste 40 de ani ar trebui să le facă regulat