Proteste în Piața Universității, în cea de-a șaptea zi consecutiv

Circa 200 de persoane s-au adunat luni în Piața Universității din Capitală, pentru a continua protestul declanșat de tragedia de la clubul Colectiv. Manifestanții au ocupat trotuarul de la fântâna de la Universitate și pe cel din fața Teatrului Național. Circulația rutieră nu a mai fost întreruptă.

Începând de marți, în fiecare seară, după ora 18,00, bucureștenii au protestat în centrul Capitalei împotriva corupției, a clasei politice și au îndemnat la o reformare a societății.

În cele șapte zile de proteste, românii din diaspora s-au alăturat celor care au ieșit în stradă în București și în mai multe orașe ale țării.

Președintele Klaus Iohannis a ajuns, duminică seară, în Piața Universității din Capitală, unde a stat de vorbă cu oamenii timp de circa 20 de minute. AGERPRES


populare
astăzi

1 Priviți, o poză care spune multe...

2 Procesul care zguduie Wall Street / „Am fost sclav sexual la JP Morgan. Șefa mea m-a violat de mai multe ori”

3 Așa o fi?

4 VIDEO Kovesi / „Îi doresc președintelui mult somn, un somn bun. Țara are nevoie de el să revină în formă bună”

5 Voi ați citit asta?