Românii îi simpatizează pe nemţi şi nu îi plac pe ruşi. Dintre vecini, doar sârbii sunt agreaţi.

Românii îi simpatizează pe nemţi şi nu îi plac pe ruşi. Dintre vecini, doar sârbii sunt agreaţi.

Asta relevă un sondaj realizat de INSCOP Research la comanda cotidianului Adevărul în perioada 1-6 iulie.

Conform sondajului, Germania este ţara care se bucură de cea mai mare simpatie din partea românilor, cu 84,3%. Pe ultimul loc, dintre cele 18 ţări despre care au fost intervievaţi românii, se află Rusia, cu doar 37% grad de simpatie. Tot pe ultimele locuri se află şi trei din cei cinci vecini ai noştri. Bulgaria-52,5%, Ungaria-40,4% şi Ucraina-45,2%. Moldova se bucură de aceeaşi simpatie cu Grecia.


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului