Șefii DNA, DIICOT și procurorul general s-au întâlnit cu directorul FBI

Directorul FBI, James B. Comey Jr, a avut o întrevedere marți, la sediul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, cu procurorul general Tiberiu Nițu, procurorul șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, și cu Elena Giorgiana Hosu, procuror șef adjunct al DIICOT.

Foto: (c) Silviu MATEI / AGERPRES FOTO

Potrivit unui comunicat al Parchetului General, în cadrul întâlnirii au fost abordate subiecte ce vizează cooperarea inter-instituțională, precum și proiectele comune aflate în derulare potrivit competențelor celor două structuri specializate.

La finalul întrevederii, directorul FBI a oferit Ioanei Albani, procuror șef al Serviciului de prevenire și combatere a criminalității informatice din cadrul DIICOT, o plachetă, în semn de recunoaștere a contribuției în combaterea criminalității informatice transfrontaliere.

În cursul zilei, directorul FBI a avut întâlniri cu președintele Klaus Johannis, premierul Victor Ponta, vicepremierul Gabriel Oprea și cu directorul SRI, Eduard Hellvig.

AGERPRES/(AS — autor: Eusebi Manolache, editor: Florin Marin)


populare
astăzi

1 „Statul român este un stat ticălos, care a alungat milioane de români din țară. Este cel mai corupt și ineficient stat din Europa”

2 Așa o fi?

3 Un italian a refuzat să întrețină relații sexuale cu soția, iar femeia l-a reclamat la 112. Cum a motivat respingerea

4 „Dezastru, mâncare fără gust și șezlonguri departe de mare” / Turist român revoltat după ce a plătit 2.198 euro pentru un sejur all inclusive în Bulgar…

5 „Pentru aprovizionare sau pentru ce?” / Președintele, vizibil încurcat de o întrebare despre una din marile mize ale României