Sistemul medical din Europa este mai bun ca niciodată; România continuă să rămână în urmă (raport)

Sistemul medical din Europa este, în pofida austerității, mai bun ca niciodată, dar continuă să rămână în urmă în România, unde el reflectă situația cotidiană, în general sumbră, potrivit Indexului European al Sistemelor Medicale (EHCI, Euro Health Consumer Index), sistemul de măsurare anuală a situației a 36 de sisteme medicale naționale din Europa, publicat marți la Bruxelles, în prezența comisarului european pentru sănătate, Vytenis Andriukaitis, indică healthpowerhouse.com.

Indexul European al Sistemelor Medicale arată că, în pofida crizelor financiare, sistemul medical continuă să se îmbunătățească. Olanda se menține pe primul loc, obținând 898 din totalul de 1.000 de puncte, fiind urmată de Elveția, Norvegia, Finlanda și Danemarca. Studiul include 36 de țări, plus Scoția. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență