Subiecte Evaluarea Națională 2015/Subiectele de la examenul de Matematică

Subiecte Evaluarea Națională 2015/Subiectele de la examenul de Matematică

Subiectele de Matematica pe care le-au avut de rezolvat astazi absolventii de clasa a VIII-a au fost structurate pe trei mari cerinte, fiecare cu mai multe sub-puncte. La examenul de Matematica, ultimul din cadrul Evaluarii Nationale, a fost extrasa varianta de subiecte numarul 7. Elevii au avut la dispozitie 2 ore pentru a raspunde cerintelor, iar primele rezultate vor fi afisate vineri, 26 iunie.

Absolventii claselor a VIII-a au sustinut astazi, 24 iunie, ultimul examen din cadrul Evaluarii Nationale: proba scrisa la Matematica. Examenul a inceput la ora 9:00 si a durat 2 ore. In premiera, comisiile de examen sunt obligate sa verifice prin sondaj, la incheierea probei, inregistrarile audio-video din salile de examen. Daca la aceste verificari comisiile sesizeaza nereguli, atunci trebuie sa verifice inregistrarile din toate salile de examen din acea scoala. In cazul in care un elev este prins astfel ca a copiat, el primeste nota 1.

TOATE SUBIECTELE LE GĂSIȚI AICI


populare
astăzi

1 VIDEO „Nu-mi vine să cred ce văd” / Cum arată Lacul Vidraru după ce nivelul apei a scăzut cu peste 100 de metri

2 Prognoza meteo până la Crăciun. Cum se anunță vremea în următoarele patru săptămâni

3 Judecător cu o vechime de 28 de ani, promovat la ÎCCJ. Cum a răspuns când a fost întrebat de ce nu s-a pensionat

4 Așa o fi?

5 Un mister vechi de peste 25 de ani a fost elucidat în timpul golirii Lacului Vidraru: „Au cărat-o prin tunelurile dacice / Exportă apa la francezi”